Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy, 34-500 Zakopane 49.2315082 20.0183833 Atrakcje Zakopane


Opinie

Atrakcja Czarny Staw Gąsienicowy Zakopane nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Poniedziałek, 20 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Czarny Staw Gąsienicowy jest jeziorem znajdującym sie w Tatrach Wysokich w Zakopanem. Położone jest w Kotle Czarnego Stawu, jest też jednym z głębszych jezior tatrzańskich.

Czarny Staw Gąsienicowy co to jest ?

Czarny Staw Gąsienicowy, wzdłuż którego prowadzi niebieski szlak, jest jeziorem znajdującym sie w Tatrach Wysokich w Zakopanem. Położone jest w Kotle Czarnego Stawu, jest też jednym z głębszych jezior tatrzańskich gdyż głębokość maksymalna jeziora wynosi 51 metrów. Jest ono też największym jeziorem Doliny Gąsienicowej.

Czarny Staw Gąsienicowy, który osiągniesz, podążając niebieskim szlakiem, jest naprawdę piękny. Stojąc w jego pobliżu otrzymujemy wspaniały widok na góry otaczające staw. Blisko znajduje się góra Kościelec. Dużo tu też skał i zieleni dodających miejscu uroku. Błękit jeziora znakomicie komponuje się z pokrytym roślinnością masywem górskim. Nad Czarnym Stawem można też zatrzymać się na odpoczynek przed dalszą wędrówką. Od Doliny Gąsienicowej prowadzi szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich, równie pięknej i obfitującej w potężne jeziora. Natomiast kierując się z PTTK Murowaniec w kierunku Suchej Przełęczy i dalej, dotrzemy na Kasprowy Wierch, jedną z najbardziej znanych gór Zakopanego. Czarny Staw Gąsienicowy jest więc nie tylko pięknym miejscem, ale także punktem wypadowym na wędrówki po Tatrach. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i górskich krajobrazów. Jeśli ktoś planuje wizytę w Tatrach i przechodzi przez Zawrat, to zdecydowanie warto odwiedzić Czarny Staw Gąsienicowy, aby poczuć magię tego miejsca i podziwiać jego niezwykłe otoczenie.

Charakterystyka czarnego Stawu

Czarny Staw pod Rysami jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych stawów w polskich Tatrach. Znajduje się w górnej części Doliny Pięciu Stawów Polskich, na wysokości 1 583 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od mrocznych, głębokich wód, które sprawiają, że staw wydaje się być czarny. Otoczony jest przez majestatyczne szczyty, w tym m.in. Rysy, Mięguszowiecką Szczerbinę i Granaty - wszystkie te miejsca można zobaczyć z niebieskiego szlaku. Charakterystyczną cechą tego miejsca, widoczną z perci Karłowicza, są również wiszące ściany – strome urwiska skalne, które nadają stawowi tajemniczy i magiczny charakter. Czarny Staw jest popularnym celem wycieczek turystycznych i wspinaczkowych, ze względu na swoje malownicze położenie i doskonałe warunki do uprawiania sportów górskich. Jego niezwykła uroda przyciąga rzesze turystów, którzy pragną podziwiać niezwykłe widoki i zanurzyć się w naturalnym pięknie Tatr.

Jak dojść na Czarny Staw Gąsienicowy?

Ktoś spyta, jak dojść na Czarny Staw Gąsienicowy? Trzeba dotrzeć do Doliny Gąsienicowej,. Naprościej będzie wystartować w Kuźnicach, stamtąd musimy przejść do Przełęczy między Kopami. Kiedy już tam dotrzemy, kierujemy się stopniowo w dół do Hali Gąsienicowej, nieopodal znajduje się też schronisko „Murowaniec”. Kierując się w prawo od niego dojdziemy nad Czarny Staw. Trzeba również zobaczyć pozostałe jeziora Doliny: Długi Staw, Zielony Staw oraz Zmarzły Staw. Trasa ta jest dość długa i wymaga kondycji fizycznej, ale widoki na Dolinę Gąsienicową i jeziora są niezapomniane. Można również skorzystać z przewodnika górskiego, który poprowadzi nas bezpiecznie przez ten teren. Warto zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną plecak, butelkę z wodą i coś do jedzenia, ponieważ na trasie nie ma miejsc, gdzie można uzupełnić zapasy.

Czy jest to płatna atrakcja?

Kluczowym pytaniem jest, czy żeby zwiedzić Czarny Staw Gąsienicowy należy uiścić jakąś opłatę? Jezioro to znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a za jego zwiedzanie pobiera się stosowne opłaty. Bilet normalny do parku kosztuje 5 zł, natomiast ulgowy 2,50 zł. Dla członków PTTK, warto też sprawdzić na stronie internetowej parku, czy są zwolnieni z opłat. Dodatkowo, możesz sprawdzić, czy istnieje możliwość zakupu biletu wielokrotnego, który może okazać się opłacalny, jeśli planujesz odwiedzić inne atrakcje w Tatrzańskim Parku Narodowym. Pamiętaj, że pieniądze zebrane z opłat za wstęp do parku są przeznaczane na jego utrzymanie i ochronę przyrody, dlatego warto wesprzeć tę inicjatywę.

Jak długo wchodzi się na Czarny Staw?

Wchodzenie na Czarny Staw niebieskim szlakiem zależy od konkretnego punktu startowego, ale ogólnie można spodziewać się około 2-3 godzin drogi. Trasa z Morskiego Oka przez Jaworzynkę do Czarnego Stawu Gąsienicowego zajmuje około 2 godziny, podczas gdy ze Szczawnicy Okrąg i Zakopanego może to zająć trochę dłużej, około 3 godzin. Jednakże czas podejścia może się znacznie różnić w zależności od warunków pogodowych, stopnia trudności szlaku oraz osobistej kondycji fizycznej. Trasa prowadzi przez malownicze tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc warto poświęcić trochę czasu na podziwianie widoków i okolicznej przyrody. Po dotarciu na miejsce można odpocząć i cieszyć się mieniącym się w słońcu Czarnym Stawem, zanim wróci się na szlak powrotny. Warto zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody, prowiantu i odpowiedniego wyposażenia, aby bezpiecznie i komfortowo przejść tę trasę.

Kuźnice czarny staw gąsienicowy ile km

Kuźnice to popularne miejsce wypadowe dla turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym. Podążając niebieskim szlakiem, stamtąd można dotrzeć pieszo do Czarnego Stawu Gąsienicowego, który jest jednym z najpiękniejszych jezior w Tatrach. Trasa z Kuźnic do Czarnego Stawu Gąsienicowego przez schronisko PTTK Murowaniec ma około 9 km i jest uważana za średnio trudną wędrówkę. Dla większości osób zajmuje to około 3-4 godziny na jedną stronę. Trasa prowadzi przez malownicze krajobrazy tatrzańskie, z widokiem na majestatyczne szczyty. Po dotarciu na Czarny Staw Gąsienicowy niebieskim szlakiem, można odpocząć w szronisku PTTK i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Niebieski szlak na Czarny Staw jest to popularnym szlakiem turystycznym, więc w sezonie letnim należy spodziewać się większego natężenia turystów. Jednakże, warto pokonać ten szlak, by doświadczyć niezwykłego piękna Tatr z perspektywy Czarnego Stawu Gąsienicowego.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Zakopane

Adres

Czarny Staw Gąsienicowy
34-500 Zakopane
woj. Małopolskie ( powiat tatrzański )

Współrzędne GPS

Lat: 49.2315082 Lng: 20.0183833


Brak opinii
Atrakcje Zakopane i w pobliżu

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Zakopane

Odległość 2.66 km
Wodospad Siklawa w Tatrach

Wodospad Siklawa w Tatrach

Zakopane

Odległość 2.68 km
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Zakopane

Odległość 3.03 km
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Zakopane

Odległość 4.92 km
Pustelnia św. Brata Alberta

Pustelnia św. Brata Alberta

Zakopane

Odległość 4.99 km
Tatrzański Park Narodowy park w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy park w Tatrach

Zakopane

Odległość 5.14 km
Morskie Oko

Morskie Oko

Zakopane

Odległość 5.32 km

Noclegi w pobliżu

Willa Marta

Willa Marta

Zakopane

Odległość 6.22 km
Danielówka - komfortowe pokoje

Danielówka - komfortowe pokoje

Zakopane , Opinie 4

Odległość 8.94 km
Pokoje u Bodzia

Pokoje u Bodzia

Zakopane , Opinie 1

Odległość 8.95 km
Domek Rosa

Domek Rosa

Zakopane

Odległość 9.36 km
Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Murzasichle

Odległość 9.55 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 10.46 km
Apartamenty Janówka Zakopane

Apartamenty Janówka Zakopane

Kościelisko

Odległość 10.57 km