Wodospad Siklawa w Tatrach

Zakopane, 34-500 Zakopane 49.2138805 20.0436293 Atrakcje Zakopane


Opinie

Atrakcja Wodospad Siklawa w Tatrach Zakopane nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Poniedziałek, 15 Kwiecień Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Siklawa w Tatrach – największy wodospad w Tatrach. Tatry zaliczane są do najwyższego pasma Karpat – łańcucha górskiego, który rozciąga się przez terytorium aż siedmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainyi Rumunii. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, Tatry przyciągają w swoje okolice wielu turystów z Polski i zza granicy. Jednak nie tylko ich zapierająca dech wysokość przyciąga wczasowiczów. Na przepięknych górskich szlakach możemy Cieszyć się również przepięknymi widokami, niesamowita atmosferą oraz wieloma urokliwymi wodospadami czy jaskiniami. Piesze wycieczki mogą dostarczyć nam wiele niecodziennych wrażeń i pozwolą poczuć się oderwanym od codziennych zmartwień. Jednym z najciekawszych miejsc, chętnie odwiedzanych przez turystów jest wodospad Siklawa w Tatrach. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, ze Siklawa w Tatrach, nazywana również Wielką Siklawą, jest największym wodospadem w Tatrach oraz na terenie Polski. Znajduje się on dokładnie w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Spada on dwoma lub nawet trzema strugami na progu ściany Stawiarskiej, która oddziela dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz dolinę Roztoki. Miejsce to warto odwiedzić zwłaszcza w słoneczne dni, po niedawnych, obfitych opadach deszczu. W takich warunkach wokół Siklawy w rozpylonych kropelkach wody tworzą się przepiękne tęcze. Szlak turystyczny prowadzi po prawej stronie wodospadu, wzdłuż długiego pasa polodowcowych wygładzeń. Należy jednak pamiętać, że gdy miejsce to jest oblodzone, staje się bardzo niebezpieczne. Wybierając się na wakacje lub weekendowy wypoczynek w Tatry Wysokie, warto wcześniej dokładnie zaplanować swoje wysokogórskie wycieczki. Należy pamiętać również o zabraniu ze sobą niezbędnych rzeczy – ciepłych ubrań na zmianę, prowiancie, czy kurtce przeciwdeszczowej. Pogoda w tej części Polski bywa bardzo zmienna i nawet w gorący, upalny dzień, w który nie widać na niebie ani jednej chmurki, może zaskoczyć nas nagła ulewa. Niezależnie od tego czy chcemy zobaczyć wodospad Siklawa w Tatrach, czy wdrapać się na Rysy – nie zapominajmy o bezpieczeństwie.

Wodospad Siklawa, zwany również Wielką Siklawą, jest imponującym naturalnym cudem i jednym z głównych punktów turystycznych w Tatrach Wysokich. Jego wysokość wynosi około 70 metrów, co czyni go najwyższym wodospadem w Tatrach i w Polsce.

Aby dotrzeć do wodospadu Siklawa, można wybrać się na pieszą wycieczkę z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Trasa ta oferuje malownicze widoki na otaczające krajobrazy, pasma górskie i jeziora. Prowadzi przez piękne tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest chronionym obszarem przyrodniczym.

Widok Siklawy jest niesamowity, szczególnie w okresie po obfitych opadach deszczu, gdy woda spływająca z wodospadu tworzy efektowne kaskady. Wtedy również wokół Siklawy można zobaczyć tęcze, które powstają w rozpylonych kropelkach wody.

Warto jednak pamiętać, że warunki pogodowe w Tatrach mogą być zmienne i nieprzewidywalne. Przed planowaniem wycieczki należy sprawdzić prognozę pogody, być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne i dostosować plany do aktualnych warunków.

Podczas wycieczki na Siklawę należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku oblodzenia ścieżek. W takich warunkach może być bardzo niebezpiecznie, więc należy stosować odpowiednie obuwie i poruszać się ostrożnie.

Dodatkowo, podczas wyprawy do Tatr, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego ekosystemu. Tatrzański Park Narodowy to obszar chroniony, dlatego należy respektować zasady parku, nie zostawiać śmieci i nie niszczyć przyrody.

Odwiedzając wodospad Siklawa w Tatrach, można także skorzystać z innych atrakcji i szlaków turystycznych w okolicy, takich jak Dolina Roztoki, Dolina Pięciu Stawów Polskich czy Dolina Rybiego Potoku. Każda z tych tras oferuje unikalne krajobrazy i możliwość odkrywania piękna Tatr.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego należy dostosować plany wycieczek do swoich umiejętności, wyposażenia i aktualnych warunków atmosferycznych.


Źródło zdjęć: pl.wikipedia.orgZapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Zakopane

Adres

Zakopane
34-500 Zakopane
woj. Małopolskie ( powiat tatrzański )

Współrzędne GPS

Lat: 49.2138805 Lng: 20.0436293


Brak opinii
Atrakcje Zakopane i w pobliżu

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Zakopane

Odległość 350 m
Morskie Oko

Morskie Oko

Zakopane

Odległość 2.64 km
Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Zakopane

Odległość 2.68 km
Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Zakopane

Odległość 4.93 km
Rysy najwyższy szczyt Polski

Rysy najwyższy szczyt Polski

49.179548 20.088064

Odległość 5 km
Rusinowa Polana

Rusinowa Polana

Zakopane

Odległość 6.06 km
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Zakopane

Odległość 7.59 km

Noclegi w pobliżu

Willa Marta

Willa Marta

Zakopane

Odległość 8.6 km
Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Murzasichle

Odległość 11.33 km
Danielówka - komfortowe pokoje

Danielówka - komfortowe pokoje

Zakopane , Opinie 4

Odległość 11.53 km
Pokoje u Bodzia

Pokoje u Bodzia

Zakopane , Opinie 1

Odległość 11.54 km
Domek Rosa

Domek Rosa

Zakopane

Odległość 12.01 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 13.11 km
Apartamenty Janówka Zakopane

Apartamenty Janówka Zakopane

Kościelisko

Odległość 13.21 km