Serwis noclegowy Tanie noclegi w Polsce Noclegopol.pl to gwarancja jakości i niskich cen noclegów. Z nami na pewno znajdziesz tanie noclegi w Polsce.
Ruchome wydmy leżą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się między Bałtykiem a jeziorem Łebsko. Położenie nieopodal Łeby czyni z nich prawdziwą atrakcję nad morzem. Są chętnie odwiedzane przez turystów. Trudno się dziwić. To jedno z nielicznych takich miejsc w Europie. Ruchome wydmy swoją nazwę zawdzięczają przemieszczaniu się piasku. Nieustająco wiejący wiatr przenosi jego drobiny, sprawiając, że się wydmy są w ciągłym ruchu. Zasypują przy tym wszystko, co znajdzie się na ich drodze. Prędkość, z jaką się poruszają to kilka metrów rocznie. Okolica sprawia wrażenie pustynnej. To wyjątkowy widok w Polsce. Świetnym pomysłem jest wejścia na Łącką Górę. To najwyższa z wydm w tej okolicy. Wznosi się na 42 metry. Można z niej zobaczyć piękna panoramę Bałtyku i jezioro Łebsko. To unikatowe miejsce na skalę europejską. Będąc nad morzem, koniecznie zobaczcie tę atrakcję. Pustynny krajobraz wart jest odwiedzin. Stąd można także zobaczyć latarnię morską w Czołpinie. Ma 25 metrów wysokości. Obecnie pełni funkcję tarasu widokowego, z którego doskonale widać ruchome wydmy. Z samej góry zobaczyć można skalę tego unikatowego zjawiska. To obowiązkowe miejsce dla wszystkich turystów wypoczywających w okolicy Łeby.
Sopockie molo to niezaprzeczalnie największa wizytówka miasta. Choć znajdziemy w nim wiele innych atrakcji, tę znają wszyscy. Molo w Sopocie każdego sezonu odwiedzane jest przez tysiące turystów. Pierwotnie była to przystań dla statków i jachtów. Dopiero z czasem nabrało rekreacyjnego charakteru. Wszystko to za sprawą wyjątkowości sopockiego molo. To najdłuższa tego rodzaju konstrukcja w Europie. Do tego w większości wykonana z drewna. Molo w Sopocie dzieli się na dwie części. Jedną z nich jest Skwer Kuracyjny. Znajduje się tu muszla koncertowa oraz latarnia morska. Część wychodząca w Zatokę Gdańską ma długość 458 metrów. Ma dolne i boczne pokłady, które umożliwiają cumowanie statków i żaglówek. Sopockie molo w obecnym kształcie istnieje od 1928 roku. Jego budowa rozpoczęła się jednak dużo wcześniej. Pierwszy pomost liczył sobie 31,5 metra. Postawiono go już w 1827 roku. W najbliższym jego sąsiedztwie zlokalizowane są restauracje, kawiarnie oraz lodziarnie. To jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji nad morzem. Będąc w mieście trudno oprzeć się pokusie, by tam wejść. Z pewnością czekają Was niezapomniane widoki. Widać stąd w pełnej okazałości morski port w Gdańsku.
Gdyńskie akwarium jest wyjątkową nadmorską atrakcją. Znajduje się w nim około 1500 ryb i zwierząt wodnych. 250 gatunków robi wielkie wrażenie. Podobnie jak 68 zbiorników, w których mieszkają wodne stworzenia. Najmniejszy z nich ma 200 litrów pojemności. Największy mieści jej ponad 10 tysięcy litrów. Znajdują się w nich ryby słono i słodkowodne. Gatunki sprowadzono niemal z całego świata. Są wśród nich ryby z Afryki, Azji, Australii i Ameryki Południowej. Każdy z nich pozostawia niezapomniane wrażenie. Akwarium gdyńskie to atrakcja dla dużych i małych. Zarówno dzieci, jak i dorośli z zachwytem obserwują podwodne życie. Największe wrażenie robi żywa rafa koralowa, która mieni się pięknymi kolorami. Spotkać tu można także amazońskie piranie. Te legendarne wręcz ryby są tu prawdziwą atrakcją. Gdyńskie akwarium powstało z inicjatywy Morskiego Instytutu Rybackiego. Funkcjonuje od 1971 roku. Prowadzi się w nim wiele naukowych badań. Jednak ideą przyświecającą naukowcom jest ochrona narażonych na wyginięcie gatunków. Kładzie się tu także nacisk na edukację oraz ochronę przyrody. Od 2005 roku Akwarium Gdyńskie ma status ogrodu zoologicznego. Na trzech kondygnacjach znajdują się tematycznie podzielone ekspozycje. To kolejny obowiązkowy punkt dla turystów odwiedzających Trójmiasto.
Westerplatte to miejsce, które zna każdy Polak. Uznane jest za ponadczasowy symbol oporu przeciwko agresji wojsk hitlerowskich. Półwysep ten powstał w latach 1845-47. Wcześniej Westerplatte było wyspą. Zlokalizowane jest u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Ma 2 km długości oraz 200 do 500 metrów szerokości. W większości to teren zalesiony. To tu miała miejsce jedna z pierwszych bitew II Wojny Światowej. Sygnałem do jej rozpoczęcia były strzały oddane w kierunku obrońców z pancernika Schleswig-Holstein. Żołnierze mieli bronić się tam przez 12 godzin. Wytrwali 7 dni. 200 wojskowych stawiało opór przeważającym siłom niemieckim. Szacuje się, że garnizon szturmowało ponad 4500 żołnierzy Wehrmachtu. Obecnie nad Westerplatte wznosi się 25-metrowy pomnik. Ustawiano go z granitowych bloków w latach 1964-66. Upamiętniono w ten sposób bohaterską walkę polskich obrońców. Na miejscu pozostały też ruiny koszar oraz wartowni numer 1. Powstało tu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Można zwiedzać je z przewodnikiem, który zaskoczy ogromną wiedzą o tym miejscu. Na wyprawę należy poświęcić około 2 godzin. To wyjątkowe miejsce w historii Polski. Wprowadza w zadumę zmusza do refleksji.
Nadmorska Kolej Wąskotorowa powstała pod koniec XIX wieku. Pierwsza trasa łączyła Gryfice i Niechorze. Od początku przewidziana była do przewozu towarów i turystów. Warto tu zauważyć, że ruch samochodowy wtedy jeszcze nie istniał. Kolej była więc jedynym środkiem komunikacji dla turystów nad Bałtykiem. Z czasem Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaczęła jednak podupadać. Stała się nieopłacalna dla kolei państwowych. Przewóz towarów przejęły samochody. W latach 90 XX wieku zdecydowano się zamknąć historyczną linię. Sytuację uratował ówczesny samorząd gminy Rewal. W 2002 stała się ona właścicielem wąskotorowej linii kolejowej. PKP oddało także budynki i infrastrukturę niezbędną do jej eksploatacji. Łącznie to 61 km torowiska i liczne budynki. Przekazany został także tabor kolejowy. Nadmorska Kolej Wąskotorowa drugie życie rozpoczęła w 2002 roku. Od razu stała się atrakcją lokalną i turystyczną. Dzięki dotacjom unijnym wyremontowano torowisko i odnowiono tabor. Nadmorska Kolej Wąskotorowa stała się nie lada gratką dla turystów. Odnowiono przy tym dworce w Realu i Pogorzelicy. Wybudowano kilka nowych stacji, wśród nich tę przy latarni morskiej w Niechorzu. Obecnie kolej wąskotorowa jest wyjątkową wizytówką okolicy.