Rynek Staromiejski w Toruniu

Rynek Staromiejski, 87-100 Toruń 53.010418 18.6037566 Atrakcje Toruń


Opinie

Atrakcja Rynek Staromiejski w Toruniu Toruń nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Rynek Staromiejski w Toruniu. Toruński Rynek Staromiejski wymieniane jest zawsze zaraz obok Krakowskiego i opisywane jako jedno z najładniejszych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Znajduje się tutaj największa liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce. Toruń postanowił uczynić z tego swoją wizytówkę - to właśnie dlatego hasłem miasta jest „Gotyk na dotyk”.

Stare Miasto zajmuje zachodnią część centrum. W przeciwieństwie do nowej części, miało charakter kupiecki i było ośrodkiem handlu. Mieszkali tutaj najbogatsi, którzy przyczyniali się do rozkwitu miejsca.

Rynek Staromiejski, dzięki autentycznemu średniowiecznemu i gotyckiemu profilowi, został wpisany na Światową Listę Dziedzistwa UNESCO. Miał na to wpływ fakt, że w Toruniu powstało i przetrwało do dziś wiele średniowiecznych budowli. Wszystkie reprezentują najlepsze osiągnięcia gotyckiej architektury ceglanej w Europie, a zachowane w Toruniu domy mieszkalne stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej. Ponadto Toruń był w średniowieczu związany z wieloma wydarzeniami o ogromnej wadze i znaczeniu historycznym, między innymi odegrał ważną rolę w chrystianizacji czy kolonizacji Prus.

Większość turystów kojarzy Toruń z bajecznymi kamieniczkami zdobiącymi Rynek Staromiejski. Miejsce to zostało wytyczone pomiędzy rokiem 1252 a 1259. Należy zaznaczyć, iż obecny rynek jest drugim z kolei głównym placem ośrodka staromiejskiego. Początkowo głównym punktem miasta był plac, zajmowany obecnie przez kościół katedralny, który niegdyś znany był jako fara staromiejska, czyli przyrynkowy kościół parafialny. Obecnie jednak Rynek Staromiejski może poszczycić się inną główną budowlą - ratuszem gotyckim. Budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Toruń

Adres

Rynek Staromiejski
87-100 Toruń
woj. Kujawsko-pomorskie ( Toruń )

Współrzędne GPS

Lat: 53.010418 Lng: 18.6037566


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Pensjonat Cichy w Cichem

Pensjonat Cichy w Cichem

Brodnica

Odległość 66.12 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 126.73 km
Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Sopot

Odległość 159.19 km
Pokoje u Agnieszki

Pokoje u Agnieszki

Krynica Morska

Odległość 162.02 km
Pokoje Gościnne Halina

Pokoje Gościnne Halina

Władysławowo

Odległość 198.69 km
Kwatery Trzy Dęby

Kwatery Trzy Dęby

Jastrzębia Góra

Odległość 202.16 km
Willa Ultima w Łebie

Willa Ultima w Łebie

Łeba , Opinie 1

Odległość 205.38 km