Muzeum Podróżników w Toruniu im. Tonyego Halika

Muzeum Podróżników w Toruniu im. Tonyego Halika

Franciszkańska 9/11, 87-100 Toruń 53.0115289 18.603298 Atrakcje Toruń


Opinie

Atrakcja Muzeum Podróżników w Toruniu im. Tonyego Halika Toruń nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Muzeum Podróżników w Toruniu im. Tonyego Halika. Podróże pociągają, to co nieznane, zawsze kusi. Marzymy o tym, chcemy tego doświadczyć, poznać coś nowego. Jeśli będziemy do tego dążyć - uda nam się. Udowodniło to już wielu podróżników, między innymi Tony Halik i jego żona.

W roku 1999 Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka i dziennikarka, przekazała Toruniowi ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła ze swym mężem, Tonym Halikiem. To pobudziło powstanie Muzeum Podróżników w Toruniu. Samo muzeum powstało nieco później, bo w 2003 roku. Początkowy metraż okazał się niewystarczający, dlatego sukcesywnie rozszerzano powierzchnię o kolejne okoliczne kamienice.

Przez to, że muzeum mieści się w starej zabudowie, sale są raczej niewielkie i ciasne. Nadaje to jednak pewnego rodzaju uroku i intymności. Odwiedzający może sam na sam, w małej sali, przebywać z dziełem artysty, wymyślną biżuterią, fotografią czy osobistą pamiątką.

Każda sala w Muzeum Podróżników w Toruniu ma inną nazwę. Pierwsza zatytułowana jest "Tony Halik Moja wielka przygoda" i poświęcona została najbardziej pasjonującym podróżom po Ameryce Południowej. Pierwsze piętro spichlerza przy ulicy Franciszkańskiej 11 poświęcone zostało wyprawom Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 9 ulokowane zostały "W krainach łowców głów" oraz "Przez Czarny Ląd". Drugie piętro kamienicy to podróże po Azji. Pani Elżbieta znana jest ze swojej miłości do biżuterii, zbrodnią byłoby, gdyby w muzeum tworzonym przez nią, nie było sali poświęconej tym ozdobom - wiele eksponatów to przedmioty ze srebra, kamieni półszlachetnych i koralików, ale także z kłów, kości zwierzęcych, nasion i innych elementów roślinnych. Ostatnia sala w Muzeum Podróżników w Toruniu to "Polskie odkrywanie i opisanie świata, w której pokazano wkład naszych rodaków w poznawanie nowych krain i ludów".Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Toruń

Adres

Franciszkańska 9/11
87-100 Toruń
woj. Kujawsko-pomorskie ( Toruń )

Współrzędne GPS

Lat: 53.0115289 Lng: 18.603298


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Pensjonat Cichy w Cichem

Pensjonat Cichy w Cichem

Brodnica

Odległość 66.07 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 126.85 km
Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Sopot

Odległość 159.06 km
Pokoje u Agnieszki

Pokoje u Agnieszki

Krynica Morska

Odległość 161.91 km
Pokoje Gościnne Halina

Pokoje Gościnne Halina

Władysławowo

Odległość 198.57 km
Kwatery Trzy Dęby

Kwatery Trzy Dęby

Jastrzębia Góra

Odległość 202.04 km
Willa Ultima w Łebie

Willa Ultima w Łebie

Łeba , Opinie 1

Odległość 205.26 km