Krzywa Wieża w Toruniu

Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń 53.0083909 18.6020734 Atrakcje Toruń


Opinie

Atrakcja Krzywa Wieża w Toruniu Toruń nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Niedziela, 10 Grudzień Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Krzywa Wieża w Toruniu, Jedną z bardziej charakterystycznych budynków w obrębie Starego Miasta jest Krzywa Wieża w Toruniu. Ta średniowieczna baszta obronna, swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu, które spowodowane jest osunięciem się piaszczystego podłoża

Czymże byłby jednak zabytek, szczególnie tak wyjątkowy ja Krzywa Wieża w Toruniu, gdyby nie legenda? Na szczęście budynek ma swoją historię - dotyczy ona grzesznego krzyżaka, który złamał śluby i zakochał się w przepięknej dziewczynie, córce bogatego kupca. Mężczyzna nie krył swoich uczuć, a nawet spotykał się z wybranką. W ramach pokuty miał wznieść pochyłą wieżę - symbol swojego zejścia z obranej drogi i odejścia z zakonu

Jednak podania i legendy swoje, a historia swoje. Krzywa Wieża w Toruniu została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. Oczywiście powstała jako prosta budowla i nic nie wskazywało na to, aby miało być inaczej. Ta piętnastometrowa metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych, swoją rolę spełniała dość długo, bo przez ponad 500 lat. Przez lata wieża zmieniała swoje zastosowanie, obecnie mieści się tam Toruńska Agenda Kulturalna oraz Galeria Przy dasię Fundacji Feniks.

Interesującym dodatkiem do historii Krzywej Wieży w Toruniu jest fakt, że obecnie służy jako siedziba Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Galerii Przydasie Fundacji Feniks. Toruńska Agenda Kulturalna jest instytucją kulturalną, która organizuje różnorodne wydarzenia, koncerty, wystawy i projekty artystyczne w mieście. Galeria Przydasie Fundacji Feniks to natomiast miejsce, w którym prezentowane są prace artystyczne lokalnych twórców, w tym malarstwo, rzeźba i fotografia.

Dzięki temu, Krzywa Wieża nie tylko pełni rolę zabytku i symbolu miasta, ale także ożywa jako przestrzeń kulturalna, przyciągając artystów i mieszkańców. Jest to ciekawe połączenie historii i współczesności, gdzie wieża średniowieczna zyskuje nowe życie jako centrum artystyczne.

Warto również wspomnieć, że Toruń jako miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje zabytki, w tym również Krzywą Wieżę. To dodatkowo podkreśla jej znaczenie jako unikalnego elementu kulturowego, który przyciąga turystów z różnych zakątków świata.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Toruń

Adres

Pod Krzywą Wieżą 1
87-100 Toruń
woj. Kujawsko-pomorskie ( Toruń )

Współrzędne GPS

Lat: 53.0083909 Lng: 18.6020734


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Apartament Centrum Old Town View

Apartament Centrum Old Town View

Toruń , Opinie 2

Odległość 780 m
Pensjonat Cichy w Cichem

Pensjonat Cichy w Cichem

Brodnica

Odległość 66.35 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 126.54 km
Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Sopot

Odległość 159.41 km
Pokoje u Agnieszki

Pokoje u Agnieszki

Krynica Morska

Odległość 162.27 km
Pokoje Gościnne Halina

Pokoje Gościnne Halina

Władysławowo

Odległość 198.91 km
Kwatery Trzy Dęby

Kwatery Trzy Dęby

Jastrzębia Góra

Odległość 202.38 km