Zapora na Łomnicy

Główny Szlak Sudecki, 58-540 Karpacz 50.7767493 15.7446498 Atrakcje Karpacz


Opinie

Atrakcja Zapora na Łomnicy Karpacz nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Poniedziałek, 15 Lipiec Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Zapora na Łomnicy

Czy chcielibyście zobaczyć z wysokości urokliwą rzekę? Zabrać ukochaną osobę w romantyczne miejsce? Zapora na Łomnicy to świetne miejsce na poobiedni spacer oraz atrakcja dla osób ceniących sobie spokój i piękno przyrody.

Trochę historii

Zapora na Łomnicy to zbudowana z granitu budowla chroniąca Karpacz przed powodzią. Została zbudowana w latach 1910-1915 na mocy decyzji władz pruskich, niedługo po katastrofie, która zniszczyła domy i resztę infrastruktury. Zapora sprawdziła się również podczas gigantycznej powodzi w 1997 r. tamując rwistą rzekę .

Urocze spacery

Konstrukcja ta jest również miejscem wypoczynku, spacerując możecie podziwiać sztuczny wodospad utworzony przez tamę. Spieniona woda płynie przez korytarz drzew. Jakże pięknie musi być tam zimą, kiedy rzeka zamarza a ściany zapory pokrywają lód i śnieg. Po drugiej stronie zapory powstał zalew, który otoczony jest pięknymi terenami zielonymi, na trawie możecie rozłożyć koc i zrobić piknik. Jesienią liście drzew przyjmą różne barwy nadając miejscu atmosferę sprzyjającą zadumie. Możecie tam spocząć na ławeczce i podziwiać pływające kaczki. Turyści lubią to miejsce, gdyż jest ono pełne spokoju i relaksu. Zapora na Łomnicy to taki uroczy przystanek, gdzie nagromadzimy siły na dalsze zwiedzanie Karpacza oraz Karkonoszy. Stamtąd będziecie mieć wspaniały widok na panoramę miasta. Zapora jest też jego swoistą wizytówką, nie będąc na zaporze to tak, jakby nigdy nie być w Karpaczu.

Okolica Zapory na Łomnicy oferuje wiele szlaków turystycznych, które są idealne dla miłośników pieszych wędrówek. Poza samym spacerem wzdłuż rzeki, można tu znaleźć wiele szlaków prowadzących do pobliskich atrakcji i punktów widokowych. Przykładowo, można wybrać się na wycieczkę na Szrenicę, jedno z najbardziej charakterystycznych wzgórz w Karkonoszach, lub na przełęcz Karkonoską, skąd rozciąga się piękny widok na okoliczne góry.

W okolicach Zapory na Łomnicy znajduje się Ogród Bajek - kolorowy park tematyczny, który przyciąga rodzin z dziećmi. Ogród Bajek to miejsce pełne rzeźb i figur przedstawiających bajkowe postacie, takie jak Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Pinokio. To wspaniałe miejsce na spędzenie czasu z dziećmi, ciesząc się pięknym otoczeniem przyrody.

Zalew powstały za zaporą stwarza również możliwość aktywnego wypoczynku. Latem można wynająć łódki, rowerki wodne lub kajaki i wypłynąć na spokojny rejs po zalewie. To doskonała okazja do odprężenia się na wodzie i cieszenia się urokami natury.

Zapora na Łomnicy jest również miejscem organizacji różnych imprez plenerowych, takich jak koncerty, festiwale czy pokazy sztucznych ogni. Szczególnie w okresie letnim, można spotkać się tu z różnymi wydarzeniami kulturalnymi, które dodają uroku temu miejscu.

Dla miłośników jazdy na rowerze, Zapora na Łomnicy może być świetnym przystankiem na trasie rowerowej. Karkonosze i okoliczne tereny oferują wiele malowniczych tras dla rowerzystów, więc można połączyć spacer wzdłuż rzeki z rowerową wyprawą.

 

Jak znaleźć zaporę?

Zapora na Łomnicy znajduje się poniżej głównej ulicy Karpacza - ulicy Konstytucji 3 Maja, jest wręcz ukryta w centrum miasta. W pobliżu zapory znajduje się restauracja „Muzyczna”, gdzie można bez przeszkód dojechać samochodem.

FAQ
Ścieżka widokowa zapory ma długość 105 m. Utworzyła ona małe jeziorko zaporowe, a woda spada w dół malowniczymi kaskadami. Należy pamiętać że przez jej koronę prowadzi czerwony szlak turystyczny, którym możemy dotrzeć na szczyt góry Grabowiec.
Budowla została wzniesiona z granitu i ma na celu chronić Karpacz przed powodzią.
Zapora została zbudowana w latach 1910-1915.
Tak, Zapora i jej malowniczy krajobraz stał się w Karpaczu idealnym miejscem do spacerowania i fantastycznym punktem do robienia pamiątkowych sesji zdjęciowych.
Czas zwiedzania do 1 godziny.
Tak jest darmowy, okresowo trudno dostępny
Atrakcja Zapora na Łomnicy jest znajduję się przy ulicy Główny Szlak Sudecki w Karpaczu w województwie dolnośląskim.

Zobacz nasze propozycjeŹródło zdjęć: pl.wikipedia.orgZapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Karpacz

Adres

Główny Szlak Sudecki
58-540 Karpacz
woj. Dolnośląskie ( powiat jeleniogórski )

Współrzędne GPS

Lat: 50.7767493 Lng: 15.7446498


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój

Odległość 35.89 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 268.13 km
Apartamenty Janówka Zakopane

Apartamenty Janówka Zakopane

Kościelisko

Odległość 339.82 km
Willa Na Szczycie

Willa Na Szczycie

Zakopane

Odległość 340.3 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 340.41 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 340.94 km