Świątynia Wang w Karpaczu

Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz 50.777851 15.723952 Atrakcje Karpacz


Opinie

Atrakcja Świątynia Wang w Karpaczu Karpacz nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Piątek, 23 Luty Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Świątynia Wang

Istnieją na świecie tak piękne kościoły, że nawet najbardziej zatwardziały ateista doceniłby ich wspaniałość. Świątynia Wang w Karpaczu może tu uchodzić za przykład, jest ono bowiem z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych w Polsce

Skandynawski rodowód

Świątynia Wang w Karpaczu zawdzięcza swoją nazwę miejscu, gdzie pierwotnie została zbudowana. Chodzi o norweską miejscowość Vang, położoną nad jeziorem, które zwane jest tak samo jak miasto. Kościółek zbudowano z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII wieku. Jako, że świątynia wymagała kosztownej naprawy, postanowiono ją sprzedać. Najpierw w XIX wieku sprowadzono ją do Berlina, by następnie przenieść w Karkonosze, miał on służyć ewangelikom z tamtych okolic.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, bo tak naprawdę nazywa się Świątynia Wang w Karpaczu, jest ewangelickim kościołem parafialnym miasta Największym atutem świątyni jest jej skandynawski rodowód. Gdy przyjrzycie się zewnętrznej stronie kościoła, zobaczycie typowe dla wikińskiego budownictwa elementy architektoniczne. Dachy świątyni i ceglanej wieży zwieńczone są wizerunkami smoków. Drzwi kościoła zdobione są motywem roślinnym i wizerunkami węży, ramę drzwi zdobią półkolumny z wizerunkami twarzy wikingów. Nad drzwiami widać zdobienia runiczne Na cmentarzu obok świątyni Wang pochowany jest wybitny polski poeta Tadeusz Różewicz, warto więc pamiętać o złożeniu świeżych kwiatów na jego grobie.

Ile kosztuje zwiedzanie?

Bilet za zwiedzenie świątyni wynosi 8 zł dla dorosłych i 5 zł dla dzieci, uczniów i studentów do lat 26, żołnierzy, rencistów i emerytów. Brak możliwości zapłaty kartą i rezerwacji zwiedzania.

Wszystko to sprawia, że Świątynia Wang w Karpaczu jest szczególnym zabytkiem tego miasta i grzech ją pominąć podczas waszej wycieczki w Karkonosze.

Zobacz nasze propozycjeŹródło zdjęć: pl.wikipedia.orgZapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Karpacz

Adres

Na Śnieżkę 8
58-540 Karpacz
woj. Dolnośląskie ( powiat jeleniogórski )

Współrzędne GPS

Lat: 50.777851 Lng: 15.723952


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój

Odległość 37.32 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 269.33 km
Apartamenty Janówka Zakopane

Apartamenty Janówka Zakopane

Kościelisko

Odległość 341.17 km
Willa Na Szczycie

Willa Na Szczycie

Zakopane

Odległość 341.66 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 341.76 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 342.3 km