Serwis noclegowy Tanie noclegi w Polsce Noclegopol.pl to gwarancja jakości i niskich cen noclegów. Z nami na pewno znajdziesz tanie noclegi w Polsce.
Skamieniałe Miasto, Ciężkowice 49.7766362 20.9660393 Atrakcje Nowy Sącz
Opinie
Aktualna pogoda
Czwartek, 10 Październik Pogoda 5 dniJadąc na południe od Tarnowa dotrzemy do Ciężkowic, gdzie znajduje się Skamieniałe Miasto. Jest to nic innego jak rezerwat przyrody nieożywionej i zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji tej części naszego kraju. Skamieniałe Miasto przyciąga zarówno turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Teren rozciąga się na grzbiecie, a także na zachodnich i północnych stokach niewielkiego wzniesienia o nazwie Skała (367 m n.p.m). Rezerwat został utworzony w 1974 r. i zajmuje łącznie powierzchnię 14,91 ha. Teren został objęty ochroną ze względu na sporą ilość ciekawych zgrupowań skalnych, a także z uwagi na roślinność, która je otacza. Tak zwane „wychodnie skalne” porozrzucane są na długości 700 m, a prawie z każdą z nich wiąże się jakaś legenda. Formy skalne charakteryzują się potężnymi wymiarami i oryginalnymi kształtami. Na terenie rezerwatu znajdują się także cztery jaskinie.
Według legendy na terenie Skamieniałego Miasta znajdował się niegdyś warowny gród. Jednak na skutek niegodziwego czynu, jakiego dopuścił się władca grodu, na miasto została rzucona klątwa. Całe miasteczko wraz ze wszystkimi mieszkańcami zostało zamienione w kamień.
Szlak turystyczny zaczyna się niecałe pół kilometra od centrum Ciężkowic. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na bezpłatnym parkingu, tuż przy samym wejściu na teren Skamieniałego Miasta. Przechodząc przez bramkę od razu możemy zobaczyć pierwszą z formacji skalnych - Grunwald.
Grunwald -Skałka ma kształt baszty, osiąga wysokość ok.17 m i jest najbardziej rozległą ze wszystkich formacji skalnych znajdujących się na terenie rezerwatu. Nazwa Grunwald wiąże się z pamiątkową tablicą, która została wykuta w skale w 1910 roku. Tablica została ufundowana przez Ignacego Jana Paderewskiego w 500. Rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Czarownica - Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych skałek na terenie Skalnego Miasta. Osiąga ona wysokość 13 m. Jednak nie ze względu na wymiary, a na kształt, jest tak znana wśród turystów. Przypomina ona bowiem ( jak sama nazwa wskazuje) czarownicę. Według jednej z legend to właśnie w tym miejscu odbywały się zloty czarownic z całej okolicy. Ratusz - Jak głosi legenda, to właśnie w tym miejscu znajdowała się siedziba władz Ciężkowic. Dzisiaj na płaskim wierzchołku tej skałki znajdują się ławeczki. Można podziwiać stąd Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie. Baszta I.J. Paderewskiego - Skała została tak nazwana na pamiątkę 125 rocznicy urodzin Paderewskiego, który miał dwór w sąsiedniej miejscowości – Kąśna Dolina. W 1985 roku wmurowano tutaj pamiątkową tablicę, by podkreślić związek Paderewskiego z tą okolicą.
Oprócz skałek wymienionych wyżej możemy spotkać jeszcze takie formacje skalne jak: Wąwóz harcerzy, Warownia Dolna i Górna, Orzeł, Borsuk, Piramidy, Skałka z krzyżem, Cyganka, Pustelnia czy Grzybek. Wejście na teren Skamieniałego Miasta jest bezpłatne. Dla grup zorganizowanych (do 40 osób) istnieje możliwość wynajęcia przewodnika lub przewodnika-animatora. Czas zwiedzania rezerwatu to ok. 2-3 godziny.
Skamieniałe Miasto
Ciężkowice
woj. Małopolskie ( powiat tarnowski )
Lat: 49.7766362 Lng: 20.9660393