Skamieniałe Miasto

Skamieniałe Miasto, Ciężkowice 49.7766362 20.9660393 Atrakcje Nowy Sącz


Opinie

Atrakcja Skamieniałe Miasto Nowy Sącz nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Jadąc na południe od Tarnowa dotrzemy do Ciężkowic, gdzie znajduje się Skamieniałe Miasto.  Jest to nic innego jak rezerwat przyrody nieożywionej i zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji tej części naszego kraju. Skamieniałe Miasto przyciąga zarówno turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Teren rozciąga się na grzbiecie, a także na zachodnich i północnych stokach niewielkiego wzniesienia o nazwie Skała (367 m n.p.m). Rezerwat został utworzony  w  1974 r. i zajmuje łącznie powierzchnię 14,91 ha. Teren został objęty ochroną ze względu na sporą ilość ciekawych zgrupowań skalnych, a także z uwagi na roślinność, która je otacza.  Tak zwane „wychodnie skalne” porozrzucane są na długości 700 m, a prawie z każdą z nich wiąże się jakaś legenda. Formy skalne charakteryzują się potężnymi wymiarami i oryginalnymi kształtami. Na terenie rezerwatu znajdują się także cztery jaskinie.

Skamieniałe Miasto skąd wzięła się nazwa rezerwatu ?

Według legendy na terenie Skamieniałego Miasta znajdował się niegdyś warowny gród. Jednak na skutek niegodziwego czynu, jakiego dopuścił się władca grodu, na miasto została rzucona klątwa. Całe miasteczko wraz ze wszystkimi mieszkańcami zostało zamienione w kamień.

Trasa turystyczna

Szlak turystyczny zaczyna się niecałe pół kilometra od centrum Ciężkowic. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na bezpłatnym parkingu, tuż przy samym wejściu na teren Skamieniałego Miasta. Przechodząc przez bramkę od razu możemy zobaczyć pierwszą z formacji skalnych - Grunwald.

Grunwald -Skałka ma kształt baszty, osiąga wysokość ok.17 m i jest najbardziej rozległą ze wszystkich formacji skalnych znajdujących się na terenie rezerwatu. Nazwa Grunwald wiąże się z pamiątkową tablicą, która została wykuta w skale w 1910 roku. Tablica została ufundowana przez Ignacego Jana Paderewskiego w 500. Rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Czarownica - Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych skałek na terenie Skalnego Miasta. Osiąga ona wysokość 13 m. Jednak nie ze względu na wymiary, a na kształt, jest tak znana wśród turystów. Przypomina ona bowiem ( jak sama nazwa wskazuje) czarownicę. Według jednej z legend to właśnie w tym miejscu odbywały się zloty czarownic z całej okolicy. Ratusz - Jak głosi legenda, to właśnie w tym miejscu znajdowała się siedziba władz Ciężkowic. Dzisiaj na płaskim wierzchołku tej skałki znajdują się ławeczki. Można podziwiać stąd Ciężkowice i Pogórze Rożnowskie. Baszta I.J. Paderewskiego - Skała została tak nazwana na pamiątkę 125 rocznicy urodzin Paderewskiego, który miał dwór w sąsiedniej miejscowości – Kąśna Dolina. W 1985 roku wmurowano tutaj pamiątkową tablicę, by podkreślić związek Paderewskiego z tą okolicą.

Oprócz skałek wymienionych wyżej możemy spotkać jeszcze takie formacje skalne jak: Wąwóz harcerzy, Warownia Dolna i Górna, Orzeł, Borsuk, Piramidy, Skałka z krzyżem, Cyganka, Pustelnia czy Grzybek. Wejście na teren Skamieniałego Miasta jest bezpłatne. Dla grup zorganizowanych (do 40 osób) istnieje możliwość wynajęcia przewodnika lub przewodnika-animatora. Czas zwiedzania rezerwatu to ok. 2-3 godziny.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Nowy Sącz

Adres

Skamieniałe Miasto
Ciężkowice
woj. Małopolskie ( powiat tarnowski )

Współrzędne GPS

Lat: 49.7766362 Lng: 20.9660393


Brak opinii
Atrakcje Nowy Sącz i w pobliżu

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu

Nowy Wiśnicz

Odległość 38.95 km
Kopalnia Bóbrka

Kopalnia Bóbrka

Bóbrka

Odległość 55.42 km
Spływ  Dunajcem Zakopane

Spływ Dunajcem Zakopane

Zakopane

Odległość 59.29 km
Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny w Wieliczce

Wieliczka

Odległość 68.9 km
Tężnia Solankowa w Wieliczce

Tężnia Solankowa w Wieliczce

Wieliczka

Odległość 69.48 km
Terma Białka w Białce Tatrzańskiej

Terma Białka w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska

Odległość 75.92 km

Noclegi w pobliżu

Muszynka Guest House

Muszynka Guest House

Muszyna

Odległość 46.78 km
Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 78.28 km
Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Murzasichle

Odległość 83.99 km
Willa Marta

Willa Marta

Zakopane

Odległość 88.29 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 89.24 km
Danielówka - komfortowe pokoje

Danielówka - komfortowe pokoje

Zakopane , Opinie 4

Odległość 89.37 km