Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry 50.4254639 18.8494776 Atrakcje Katowice


Opinie

Atrakcja Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach Katowice nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 27 Lipiec Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest to jedyna w Polsce kopalnia tego minerału, która jest udostępniona dla turystów. Kopalnia mieści się w Tarnowskich Górach i wchodzi w skład czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Ponadto stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2017 roku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co podziałało na turystów jak magnes. Od tego czasu kopalnia cieszy się zwiększoną popularnością wśród odwiedzających.

Trasa zwiedzania – część naziemna

Zanim dotrzemy do początku trasy podziemnej, warto rozpocząć nasze zwiedzanie od Muzeum Górnictwa. Tutaj możemy dowiedzieć się m.in. jak wydobywano metale, w jaki sposób odwadniano podziemia czy jak działała pierwsza na Górnym Śląsku maszyna parowa. Dalej dotrzemy do tak zwanej Osi czasu – umiejscowione na niej zostały najważniejsze wydarzenia w historii przemysłu górniczego i hutniczego tego regionu. Oprócz dat i opisów na Osi czasu znajdziemy również zdjęcia i archiwalia. Ostatnią atrakcją w naziemnej części kopalni jest sklepik i wystawa minerałów. Warto przyjrzeć się tym skarbom.:)

Trasa zwiedzania – część podziemna

Czas ubrać kaski! Po wykonaniu tej czynności, kierujemy się do górniczej windy. Zjeżdżamy nią na głębokość 40,5 m i zaczynamy przygodę. Niska temperatura (ok. 10°C) i duża wilgotność powietrza, nadają zwiedzaniu unikalny klimat. Dzięki tym surowym warunkom, turyści mają możliwość poczuć się jak za czasów, gdy kopalnia wypełniona była ciężką pracą gwarków (jest to określenie górników mających pozwolenie na kopanie kruszcu). Szlak dostępny dla turystów osiąga długość 1740 m i jest połączeniem trzech dawnych szybów: „Anioła”, „Żmii” i „Szczęść Boże”. Zwiedzający mogą podziwiać chodniki transportowe, wykute w skale przodki górnicze czy chociażby bardzo stare i ogromne komory (z przełomu XVIII i XIX wieku).

Dodatkowych wrażeń dostarczają turystom specjalne efekty dźwiękowe. Do uszu zwiedzających docierają odgłosy pracujących gwarków, kopalnianego zawału czy chociażby odgłos jadącego wózka. Ponadto istnieje możliwość przepływu łodziami na trasie długości 270 m. Atrakcji zdecydowanie nie brakuje. ;)

Skansen maszyn parowych

Po podziemnej wędrówce warto odwiedzić znajdujący się na zewnątrz skansen. Nie jest to bowiem zwyczajna kolekcja parowozów i maszyn. Eksponaty znajdujące się na terenie skansenu przy Zabytkowej Kopalni Srebra, należą do najstarszej i największej kolekcji w Polsce! Teren zajmuje powierzchnię 1 ha, a podziwiać tutaj możemy m.in.: dźwig kolejowy, pompy parowe, maszyny wyciągowe czy walec drogowy. Atrakcją skansenu, która cieszy się popularnością szczególnie wśród najmłodszych turystów, jest kolejka skansenowa (cena atrakcji to 5 zł od osoby). Wyróżniającym się zabytkiem skansenu jest koło wodne, które jako jedyne nie zalicza się do zabytków techniki parowej.

Ceny i bilety

Ceny obowiązujące w Zabytkowej Kopalni Srebra są zróżnicowane w zależności czy wybierzemy zwiedzanie grupowe czy indywidualne. Zależą również od terminu zwiedzania, a także od wyboru wariantu z przepłynięciem łodzią lub bez. Dzieciom powyżej 2 roku życia, młodzieży uczącej się, studentom i seniorom powyżej 65 roku życia przysługuj ulga. Dzieci do drugiego roku życia wchodzą za darmo. Ponadto osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny przysługuje zniżka w wysokości 20%. Czas zwiedzania to ok. 90 minut. W cenie biletu wliczony jest przewodnik, dzięki któremu poznamy wszystkie interesujące wiadomości na temat Zabytkowej Kopalni Srebra.


Źródło zdjęć: https://pl.wikipedia.org



Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Katowice

Adres

Szczęść Boże 81
42-600 Tarnowskie Góry
woj. Śląskie ( powiat tarnogórski )

Współrzędne GPS

Lat: 50.4254639 Lng: 18.8494776


Brak opinii




Noclegi w pobliżu

Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 131.84 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 145.91 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 146.37 km
Willa Na Szczycie

Willa Na Szczycie

Zakopane

Odległość 146.5 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 146.55 km
Noclegi nad zalewem

Noclegi nad zalewem

Masłów

Odległość 148.16 km