Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – niesamowite gotyckie ruiny

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – niesamowite gotyckie ruiny

Zamkowa, 42-440 Podzamcze 50.4536319 19.5521155 Atrakcje Jura Krakowsko-Częstochowska


Opinie

Atrakcja Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – niesamowite gotyckie ruiny Jura Krakowsko-Częstochowska nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Niedziela, 24 Październik Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Przemierzając Polskę w poszukiwaniu ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc nie możemy pominąć również województwa śląskiego, gdzie przede wszystkim powinniśmy obejrzeć Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Choć jest to tylko niepozorna wieś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z całą pewnością będziemy zadowoleni ze zwiedzania tego niesamowitego miejsca. Dzięki takiej wycieczce na pewno urozmaicimy swój wakacyjny lub urlopowy wyjazd.
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu wybudowany został w średniowiecznym  systemie tak zwanych Orlich Gniazd w odległości około 2 kilometrów od Ogrodzieńca. Powstał na przełomie XIV i XV wieku  i został wzniesiony przez ród Włodków Sulimczyków na najwyższym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Choć z zamku pozostały jedynie ruiny, jego mury wciąż zapierają dech w piersiach. Z miejscem tym wiąże się historia, której początków można dopatrywać się już za panowania Bolesława Krzywoustego, który jako pierwszy wybudował na wzniesieniu umocnienia, które jednak nie przetrwały najazdu Tatarskiego. Zamek Ogrodzieniec jest uważany również przez niektórych za miejsce nawiedzone. Nocami rzekomo pojawia się tam słynny ogromny czarny pies z płonącymi oczami, który biega wokół ruin zamku ciągnąć za sobą długi, ciężki łańcuch. Podobno zjawa jest uosobieniem duszy kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, który straszy również jako jeździec bez głowy na zamku w Dankowie. Kolejną ciekawostką związaną z ruinami zamku, jest fakt, że posłużyły one jako część plenerów zdjęciowych w serialu Janosik. Zrealizowano tam również część zdjęć do filmu Zemsta Andrzeja Wajdy. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest obowiązkowym punktem, wartym odwiedzenia w województwie śląskim.

Za niecałe 15 złotych będziemy mieli okazję zobaczyć gotyckie ruiny murów, pospacerować po dziedzińcu oraz zajrzeć do tych izb i sal, które przetrwały próbę czasu.


Źródło zdjęć: zamek-ogrodzieniec.pl


Adres

Zamkowa
42-440 Podzamcze
woj. Małopolskie ( powiat krakowski )

Współrzędne GPS

Lat: 50.4536319 Lng: 19.5521155


Brak opinii

Dodaj opinię

Jesteś nie zalogowany aby dodać opinię podaj adres mailowy. Prześlemy na niego potwierdzenie.
Pozostało znaków: 1000
Atrakcje Jura Krakowsko-Częstochowska i w pobliżu


Noclegi w pobliżu

Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 82.01 km
Apartamenty Złoty Widok Ski&Spa

Apartamenty Złoty Widok Ski&Spa

Szczyrk

Odległość 92.75 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 129.14 km