Zamek w Pieskowej Skale – muzeum i park krajobrazowy

Ojców, Ojców 50.2437654 19.7788281 Atrakcje Jura Krakowsko-Częstochowska


Opinie

Atrakcja Zamek w Pieskowej Skale – muzeum i park krajobrazowy Jura Krakowsko-Częstochowska nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję
Zamek w Pieskowej Skale. Jest wiele miejsc w Polsce, które warto odwiedzić. Aby spędzić wspaniale i niezapomniane wakacje czy urlop wcale nie musimy wydawać ogromnych sum pieniędzy i wyjeżdżać za granicę. Na terenie naszego kraju możemy zobaczyć równie niesamowite miejsca i przeżyć wiele niezwykłych przygód.
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Zamek w Pieskowej Skale znajdujący się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika niedaleko Krakowa. Jest on jednym z najciekawszych atrakcji turystycznego Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Pieskowej Skale powstał prawdopodobnie w XIV wieku za panowania Kazimierza III Wielkiego i był jednym z elementów łańcucha fortyfikacyjnego broniącego drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Początkowo był on siedzibą rodu Szafrańców, a później, w latach 1542-1580 został przekształcony w renesansową rezydencję. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a w roku 1718 uległ pożarowi. Po tych wydarzeniach został odbudowany i stał się siedzibą rodu Wielkopolskich. W 1842 roku zamek został  sprzedany hrabiemu Mieroszewskiemu, a w jego okolicach miała miejsce jedna z bitew powstania styczniowego. Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, a każdy z nich w jakimś stopniu ingerował w jego wygląd, wprowadzając unowocześnienia i modyfikacje. Po II wojnie światowej został przejęty przez Skarb Państwa i po renowacji stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Obecnie natomiast znajduje się tam muzeum.
Będąc w okolicach Krakowa warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego oraz odwiedzić Zamek w Pieskowej Skale znajdujący się na jego terenie. Oprócz pięknej budowli i interesujących wystaw muzealnych, możemy pospacerować po przepięknym parku krajobrazowym, którego najciekawszym elementem jest z całą pewnością charakterystyczna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Sokolicą lub Czarcią Skałą.

Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska

Adres

Ojców
Ojców
woj. Małopolskie ( Kraków )

Współrzędne GPS

Lat: 50.2437654 Lng: 19.7788281


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 70.39 km
Noclegi nad zalewem

Noclegi nad zalewem

Masłów

Odległość 103.73 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 103.37 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 104.39 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 104.65 km
Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Murzasichle

Odległość 104.92 km