Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu, 86-105 Świecie 53.4044314 18.4577373 Atrakcje Toruń


Opinie

Atrakcja Zamek w Świeciu Toruń nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Poniedziałek, 20 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych atrakcje Świecie jest Zamek Krzyżacki. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki w latach 1335-1350 i był jedynym zamkiem wodnym w ich dorobku. Pełnił ważną, strategiczną funkcję – umożliwiał kontrolę ruchu na Wiśle. Ponadto Zamek w Świeciu był jednym z pierwszych zamków, który został wyposażony w broń palną. Został wybudowany na planie kwadratu o boku 70 m. Niegdyś na każdym z narożników muru otaczającego zamek, wznosiła się baszta.  Jednak do dnia dzisiejszego zachowała się tylko jedna z nich. Ma ona 34,73 m wysokości. Co ciekawe, jest ona odchylona od pionu o 106 cm i stanowi najwyższą krzywą wieżę w Polsce udostępnioną dla ruchu turystycznego. Mimo długiej wspinaczki, warto się na nią wdrapać. Z wieży rozpościera się widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000 i Dolinę Dolnej Wisły. Ze szczytu wieży możemy również podziwiać Świecie oraz Chełmno. A jeśli pogoda nam dopisze to może i  uda nam się wypatrzeć także Grudziądz. :)

Zamek w Świeciu

We wnętrzu zamku na turystów czekają ekspozycje historyczno-edukacyjne. Możemy zobaczyć m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej czy broni palnej. Ale wnętrze zamku jest atrakcyjne nie tylko dla turystów...W warowni zimują bowiem nietoperze. Te skrywające się w świeckim zamku ssaki należą do chronionego gatunku – mopków. Z tego powodu zamek objęty jest ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Wydarzenia kulturalne

Obecnie Zamek Krzyżacki przyciąga turystów nie tylko z powodu swojego uroku. Na zamku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Wystawy, turnieje rycerski, koncerty czy festyny to tylko niektóre z nich. Organizowane są tutaj również imprezy cykliczne. W lipcu fanów ciężkiej muzyki metalowej przyciąga Festiwal Mocnych Brzmień. Natomiast we wrześniu na zamku odbywa się Maraton Piosenki Osobistej – jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych. A miłośnikom filmów mrożących krew w żyłach polecamy Noc Grozy. Znajdzie się tutaj również coś dla fanów sztuki kulinarnej. Odbywają się tutaj bowiem imprezy gastronomiczne. Koło Gospodyń Wiejskich prezentuje podczas takich wydarzeń przysmaki kuchni regionalnej i historycznej.

Zwiedzanie

Zamek w Świeciu został udostępniony dla turystów w 2002 roku. Turyści mogą go zwiedzić w okresie od 1 maja do 30 września, codziennie (również w święta) w godzinach 10:00-17:00. Poza sezonem zwiedzanie możliwe jest tylko dla większych grup, które wcześniej ustalą termin telefonicznie.

Ceny biletów

Dorośli – 5 zł
Dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści – 3 zł
Pakiet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci) – 12 zł
Dla dzieci do 7 roku życia wstęp darmowy

Noclegi Świecie

Świecie posiada bogatą i profesjonalną bazę noclegową. Przede wszystkim w czasie wydarzeń kulturalnych, pensjonaty czy hotele stają na wysokości zadania, by jak najlepiej przyjąć turystów. Ciekawą propozycją na noclegi Świecie jest znajdujący się w niedalekiej odległości od zamku camping.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Toruń

Adres

Zamek w Świeciu
86-105 Świecie
woj. Kujawsko-pomorskie ( powiat świecki )

Współrzędne GPS

Lat: 53.4044314 Lng: 18.4577373


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Pensjonat Cichy w Cichem

Pensjonat Cichy w Cichem

Brodnica

Odległość 60.52 km
Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Sopot

Odległość 115.62 km
Pokoje u Agnieszki

Pokoje u Agnieszki

Krynica Morska

Odległość 126.27 km
Pokoje Gościnne Halina

Pokoje Gościnne Halina

Władysławowo

Odległość 154.46 km
Kwatery Trzy Dęby

Kwatery Trzy Dęby

Jastrzębia Góra

Odległość 157.74 km
Willa Ultima w Łebie

Willa Ultima w Łebie

Łeba , Opinie 1

Odległość 160.88 km
Kwatery prywatne Homar

Kwatery prywatne Homar

Łeba

Odległość 160.96 km