Zabytkowy Kościół Mariacki w Krakowie

Plac Mariacki 5, 31-042 Kraków 50.06142 19.9400549 Atrakcje Kraków


Opinie

Atrakcja Zabytkowy Kościół Mariacki w Krakowie Kraków nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Kościół Mariacki w Krakowie. Gród Kraka Kraków to prawdziwie malownicza stolica małopolski. Samo miasto ma niesamowitą atmosferę - z jednej strony jest bardzo nowoczesne i zachodnie, a drugiej przesiąknięte historią, barwnymi legendami i tradycjami. Dwie rzeczy są pewne, każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie i każdy z pewnością tu wróci kolejny raz. Przez wiele stuleci to miasto było głównym ośrodkiem kultury i domem wielu wybitnych artystów.

Choć pełno jest zabytków, które warto zobaczyć, to chyba jednym z najważniejszych jest Kościół Mariacki w Krakowie (inaczej: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) - budowla absolutnie niesamowita. Posiada ona tytuł bazyliki mniejszej. Ciekawa jest jej historia i legenda z nią związana. Pierwszy murowany kościół (w stylu romańskim) powstał w tym miejscu już w XIII wieku - uprzednio była tutaj świątynia drewniana. Nieco później, cały czas na tych samych fundamentach, zaczęto wznosić już gotycką budowlę. Na tym jednak nie poprzestano, przez setki lat wygląd kościoła ulegał zmianom - zyskiwał nawy, zmieniano w nim okna, dodano prezbiterium i kaplicę boczną. W XVIII wieku zmieniono styl na barokowy i usunięto przykościelny cmentarz zyskując miejsce, które zostało nazwane Placem Mariackim.

A jak powstawał Kościół Mariacki w Krakowie według popularnej miejscowej legendy? Otóż ponoć do budowy zatrudniono dwóch braci - obaj byli zdolnymi budowniczymi i architektami. Każdemu przydzielono jedną część kościoła. Początkowo prace szły równo, jednak z czasem starszy brat zaczął przewyższać młodszego, który z zawiści zamordował starszego, następnie dokończył swoją część, a drugą kazał przykryć kopułą. Zaczęły go jednak dręczyć wyrzuty sumienia - w dniu poświęcenia kościoła zjawił się w kościele z nożem i przyznał się do zabójstwa, a później rzucił się z okna wieży. Mieszkańcy zachowali nóż i powiesili go dla upamiętnienia w bramie Sukiennic.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Kraków

Adres

Plac Mariacki 5
31-042 Kraków
woj. Małopolskie ( Kraków )

Współrzędne GPS

Lat: 50.06142 Lng: 19.9400549


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 70.55 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 82.38 km
Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Ośrodek Wczasowy Zbójnik

Murzasichle

Odległość 83.24 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 83.47 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 83.83 km
Willa Na Szczycie

Willa Na Szczycie

Zakopane

Odległość 84.17 km