Szczeliniec Wielki - trasa turystyczna

Szczeliniec Wielki, 57-350 Szczeliniec Wielki 50.4841175 16.343397 Atrakcje Kudowa-Zdrój


Opinie

Rewelacyjny

Wchodząc po schodach można podziwiać piękne widoki i oglądać ogromne głazy. Trochę przypomina skalne miasto w Czechach.


Aktualna pogoda

Czwartek, 13 Czerwiec Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Szczeliniec Wielki – na początek trasa turystyczna, ceny

Atrakcje w Sudetach? Ich tutaj zdecydowanie nie brakuje! Sudety są po prostu magiczne i jedyne w swoim rodzaju. Jedną z atrakcje Sudety jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych i zarazem największa góra w Europie zbudowana z niesfałdowanego piaskowca. Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski i jest to największa atrakcja turystyczna polskiej części Gór Stołowych. Znajduje się na terenie Parku Narodowego i sąsiaduje z nieco niższym szczytem – Małym Szczelińcem (867 m n.p.m.), który jest całkowicie objęty ochroną rezerwatu przyrody, przez co nie jest dostępny dla turystów. Wejście na teren Szczelińca Wielkiego jest płatne ( 3,00 zł – bilet ulgowy, 7 zł – bilet normalny; dzieci do 7 roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny – wejście bezpłatne).

Jak dojechać ?

Żeby dostać się na Szczeliniec Wielki mamy dwie opcje: dojechać do wsi Karłów ( w jej centrum znajduje się kilka parkingów samochodowych) lub do wsi Pasterka. Większą popularnością cieszy się podejście od strony Karłowa. Stamtąd, żeby dostać się na szczyt Szczelińca, na początku trzeba pokonać asfaltową drogę, a następnie leśną ścieżkę. Później pozostaje już tylko wdrapać się po kamiennych schodach ( a jest ich aż 665! ). Jednak owe schody nie odstraszają turystów. W nagrodę za ich pokonanie możemy przekąsić coś smakowitego czy choćby po prostu odpocząć w schronisku PTTK „Na Szczelińcu”. Jest to także ciekawa opcja noclegi Sudety. Znajduje się tam 35 miejsc noclegowych. Ponadto przed budynkiem schroniska atrakcje Sudety są dosłownie w zasięgu naszego wzroku. Nie brakuje widoku na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie czy Broumovskie Ściany.

Na prawdę warto to zobaczyć

Szczeliniec cieszy się ogromem unikalnych form skalnych. Ich widok zawdzięczamy niczemu innemu jak erozji. Pod jej „dłutem” powstały prawdziwe cuda przyrody, które swoim wyglądem przypominają zwierzęta. Możemy zobaczyć m.in. „Słonia”, „Mamuta”, „Kwokę”, „Psa”, „Żółwia” czy „Wielbłąda”. Najwyższym punktem na Szczelińcu jest Tron Liczyrzepy (znany również jako Fotel Pradziada). Wchodzi się na niego po metalowych stopniach, a widok z niego naprawdę zapiera dech w piersiach. Inną z atrakcje Sudety jest znajdujące się na Wielkim Szczelińcu „Piekiełko” (ok. 883 m n.p.m.) - jest to szczelina skalna o długości blisko 100 metrów i głębokości 17 metrów. Panuje tam niska temperatura i duża wilgotność powietrza, dzięki której turyści nawet w lipcu mogą zobaczyć zalegający w „Piekiełku” śnieg. Ciekawostką jest, że atrakcje w Sudetach zostały docenione przez twórców „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. To właśnie na Szczelińcu nakręcono kilka scen do tego znanego filmu! Ponadto atrakcje w Sudetach ucieszą nawet najmłodszych turystów. Tuż u podnóża Szczelińca Wielkiego (w Karłowie) znajduje się Park Dinozaurów. Jest to najwyżej położony park tego typu w Polsce. Na jego terenie oprócz 30 eksponatów znajdziemy punkt gastronomiczny, plac zabaw oraz sklepik z pamiątkami. Sudety posiadają bogatą bazę noclegów. Noclegi Sudety przyciągają nawet najbardziej wybrednych turystów. Hoteli, pensjonatów, pokoi gościnnych czy miejsc w schroniskach tutaj naprawdę nie brakuje. Każdy znajdzie dla siebie miejsce, które sprosta jego oczekiwaniom. Jednak w związku z tak dużym ruchem turystycznym, należy pamiętać, że lepiej jest zarezerwować noclegi Sudety jak najszybciej. Po co się później niepotrzebnie stresować. :)Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Kudowa-Zdrój

Adres

Szczeliniec Wielki
57-350 Szczeliniec Wielki
woj. Dolnośląskie ( powiat kłodzki )

Współrzędne GPS

Lat: 50.4841175 Lng: 16.343397

Wchodząc po schodach można podziwiać piękne widoki i oglądać ogromne głazy. Trochę przypomina skalne miasto w Czechach.

agazalewska81@. 2018-04-21 Rewelacyjny

Bardzo fajna trasa z ładnymi widokami. Namówiła mnie na tą trasę żona, przyznam że zaskoczyła mnie pozytywnie.

ochmarcin1@. 2017-12-24 Bardzo dobry
Noclegi w pobliżu

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój pensjonat Mickiewicza

Szczawno-Zdrój

Odległość 36.8 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 252.1 km
Apartamenty Janówka Zakopane

Apartamenty Janówka Zakopane

Kościelisko

Odległość 287.44 km
Willa Na Szczycie

Willa Na Szczycie

Zakopane

Odległość 288 km
Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Noclegi na Gubałówce - pokoje u Basi

Zakopane , Opinie 1

Odległość 288.12 km
Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Najlepsze naleśniki w Zakopanem

Zakopane

Odległość 288.72 km
Willa Cetynka na Gubałówce

Willa Cetynka na Gubałówce

Zakopane

Odległość 288.75 km