Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach

Obory 38, 87-645 Obory 53.0018718 19.2138624 Atrakcje Pojezierze Brodnickie


Opinie

Rewelacyjny

Bardzo klimatyczny kościół z przepięknym ogrodem, pozwalającym na chwile skupienia na modlitwę osobistą.


Aktualna pogoda

Czwartek, 25 Kwiecień Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej jest w Oborach wyjątkową atrakcją. Miejsce to znane jest pielgrzymom już od ponad 400 lat. Kościół oraz klasztor karmelitów powstał w 1605 roku. Ufundowane zostały dla zakonników z Bydgoszczy. Pierwotne zabudowania zlokalizowane były na szczycie wzniesienia zwanego Grodzisko. Wybudowano je z drewna. Siedem lat później strawił je pożar. Jednak już w roku 1617 zaczęto budowę nowego klasztoru i kościoła. W 1642 roku drewnianą nawę zastąpiono murowaną. Pod koniec XVII wieku wzniesiono prezbiterium, które stoi po dziś. W 1740 roku dobudowano południową kaplicę. Nieco później powstała zakrystia. Sam klasztor po pożarze odbudowano z drewna. W 1718 roku doczekał się rozbudowy z cegieł. W połowie XVIII wieku klasztor przebudowano. Stał się on całkowicie murowanym budynkiem. Nie uchroniło go to przed kolejnym pożarem w 1821 roku. Odbudowano go 4 lata później. Doczekał się także wielu remontów. Ostatni z nich zakończył się w 1958 roku. Obecnie klasztor Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach ma dwa piętra. Wejście główne znajduje się tuż obok kościoła, w zachodnim skrzydle.

Pieta Oborska w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Pieta Oborska to rzeźba wykonana z drewna lipowego. Przedstawia ona Matkę Bożą pochyloną nad ciałem ukrzyżowanego wcześniej Jezusa. Wykonana została prawdopodobnie przez jednego z pomorskich artystów. Pochodzi prawdopodobnie z końca XIV wieku. W 1605 roku została ona sprowadzona do klasztoru przez jego fundatorów. Po pożarze umieszczono ją w odbudowanym, drewnianym kościele. Pod koniec XVII wieku umieszczono ją w niszy przy głównym ołtarzu. Figura Matki Bożej w Oborach jest powszechnie znana pielgrzymom. Słynie ona z licznych cudów, jakie miały dziać się przy jej udziale. W klasztornej księdze odnotowano przypadki cudownych uzdrowień. Wspomniano w niej o uzdrowieniu niewidomego dziecka, czy wyleczeniu z trwałych kalectw. W 1976 roku figura koronowana została przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Rok później zabezpieczono ją przed zniszczeniem pancerną zasuwą. Odsłonięcie i zamknięcie zabezpieczenia jest uroczyste i wzniosłe. Wydarzeniu towarzyszą fanfary.

Jak dojechać do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach?

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach zlokalizowane jest nieopodal miasta Golub-Dobrzyń. Z południa i zachodu Polski najłatwiej dojechać tam od strony Włocławka i Torunia. Ze stolicy kraju warto wybrać trasę przez Płońsk i Sierpc. Najlepszym terminem na zwiedzanie oborskiej atrakcji są dni odbywających się tam uroczystości. To 16 lipca — Dzień Matki Bożej Szkaplerznej i 15 sierpnia — święto Wniebowzięcia NMP. Wyjątkową okazją jest Dzień Matki Bożej Bolesnej przypadający 15 września. Na miejscu warto zwiedzić zabytkowy cmentarz. Znajduje się on na wzgórzu, tuż obok zabudowań klasztornych. Na jego terenie znajdują się kaplice grobowe należące do szlacheckich rodów. Nie lada atrakcją są też kościelne, dwupoziomowe katakumby. W czasie II wojny światowej ukryto w nich rzeźbę Matki Bożej Bolesnej. Uchroniło to cudowną figurę przed grabieżą i wywiezieniem jej na tereny III Rzeszy.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Pojezierze Brodnickie

Adres

Obory 38
87-645 Obory
woj. Kujawsko-pomorskie ( powiat golubsko-dobrzyński )

Współrzędne GPS

Lat: 53.0018718 Lng: 19.2138624

Bardzo klimatyczny kościół z przepięknym ogrodem, pozwalającym na chwile skupienia na modlitwę osobistą.

zagnieszka81@. 2020-10-21 Rewelacyjny


Byli tutaj (1)





Noclegi w pobliżu

Pensjonat Cichy w Cichem

Pensjonat Cichy w Cichem

Brodnica

Odległość 44.22 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 120.45 km
Pokoje u Agnieszki

Pokoje u Agnieszki

Krynica Morska

Odległość 153.98 km
Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Apartamenty Joasia 10 m od plaży Sopot

Sopot

Odległość 165.57 km
Pokoje Gościnne Halina

Pokoje Gościnne Halina

Władysławowo

Odległość 206.28 km
Kwatery Trzy Dęby

Kwatery Trzy Dęby

Jastrzębia Góra

Odległość 210.63 km
Willa Ultima w Łebie

Willa Ultima w Łebie

Łeba , Opinie 1

Odległość 222.74 km