Mazury — co warto zwiedzić i zobaczyć

Mazury — co warto zwiedzić i zobaczyć
Mazury — co warto zwiedzić i zobaczyć?

Mazury to wyjątkowy region w Polsce. Kraina Wielkich Jezior corocznie przyciąga turystów, nie tylko krajowych. To fenomen przyrodniczy na skalę europejską. Nie dziwi zatem wielka popularność wśród wczasowiczów i przypadkowych turystów. Tu naprawdę warto przyjechać. Region słynie z niepowtarzalnych widoków i dzikiej przyrody. Nastawiony jest też na ruch turystyczny. Co warto zobaczyć i zwiedzić na Mazurach? Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

TOP 5 atrakcji na Mazurach

Największą atrakcją, z jakiej słyną Mazury to słynne już jeziora. To wspaniały region dla sympatyków żeglowania i wypoczynku nad wodą. W ciszy i spokoju odnajdują się też zatwardziali wędkarze. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie serwują nam Mazury. Odpoczywając w tym regionie, warto pozwiedzać. Tu bowiem znajdują się wspaniałe zabytki i miejsca historyczne. Perełkami na krajowej mapie są także miasteczka słynące z turystycznych atrakcji na Mazurach. Co warto zwiedzić na Mazurach? Zapraszamy do lektury!

Mazurskie atrakcje turystyczne — Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec na Mazurach to wyjątkowa atrakcja dla wszystkich turystów. Zwłaszcza tych, którzy pasjonują się okresem II Wojny Światowej. Tu bowiem, w Gierłoży, znajdowała się kwatera główna Adolfa Hitlera. Powstała ona w 1940 roku. Tu zapadały decyzje związane z prowadzeniem wojny przeciw Związkowi Radzieckiemu. Nadmienić trzeba, że nie był to samotny budynek. Siedziba zlokalizowana była w niewielkim miasteczku, które ukryto w gęstym lesie. Na kompleks składało się około 200 zabudowań. Wiele z nich to schrony. Były tu także działające wodociągi, elektrownia, dworzec, czy lotniska. Całość kompleksu skrywały siatki maskujące. Przed wejściem chroniły też zasieki z drutu kolczastego i pola minowe. Szacuje się, że Wilczy Szaniec mogło zamieszkiwać około 2000 osób. Dziś większość z budynków to ruiny. Niemniej stanowią one wyjątkową atrakcję dla turystów przebywających na Mazurach. W Wilczym Szańcu doszło do nieudanego zamachu na Hitlera.

Atrakcje turystyczne na Mazurach — Święta Lipka

Atrakcje Mazur to także ciekawe zabytki, także sakralne. Wśród nich unikatem jest Święta Lipka. Dziś stoi tam sanktuarium maryjne. W przeszłości był to cel pielgrzymek. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1491 roku. Ówczesna kaplica wielokrotnie była niszczona i przebudowywana. Z końcem XVII wieku postawiono tu przepiękny, barokowy kościół. Z czasem zyskał on miano bazyliki. Ta mazurska atrakcja położona jest w okolicy Reszla i Kętrzyna. Obecnie zarządza nim zakon jezuitów. Sanktuarium słynie ze wspaniałych organów z ruchomymi postaciami. Zbudowano je w latach 1719-1721. Mimo wielu trudnych lat w historii zachowały się do czasów obecnych. Do dziś odbywają się tam koncerty. Wstęp jest całkowicie bezpłatny. Warto zajrzeć do kościoła z uwagi na wspaniałe, bogate wnętrze. W oknach znajdują się przepiękne, niezwykle kolorowe witraże. Ołtarz główny wykonany jest z czarnego marmuru. Wbudowano w niego obraz Matki Bożej Świętolipskiej. Święta Lipka pozostaje obowiązkową atrakcją na Mazurskich szlakach turystycznych.

Mazurskie atrakcje — Mamerki

Mamerki to kolejna mazurska atrakcja historyczna. Tutaj znów sięgamy do lat II Wojny Światowej. W osadzie położonej nad jeziorem Mamry znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Było to całkowicie samowystarczalne miasto. Wśród 200 zabudowań znajdował się szpital, kasyno wojskowe oraz sauna. Nie był to typowy schron. Osada stworzona była głównie dla niemieckich oficerów, którzy cenili sobie wygodne życie. Stąd wydawano rozkazy podczas oblężenia Stalingradu. Zwiedzając tę atrakcję na Mazurach, możemy zobaczyć kopię bursztynowej komnaty. Okupanci, uciekając przed połączonymi siłami polskich i radzieckich wojsk, nie wysadzili jej. Dzięki temu do dziś zachowała się ona w bardzo dobrym stanie. Osada zapewniała też bezpieczeństwo Wilczemu Szańcowi. Duże rozproszenie niemieckich oddziałów w regionie uniemożliwiało przeprowadzenie ataku na wszystkie z nich. W osadzie Mamerki na Mazurach znajdują się bunkry i schrony przeciwlotnicze. Turyści znajdą tu również rzeczy codziennego użytku należące do niemieckich oficerów.

Twierdza Boyen w Giżycku

Giżycko i Twierdza Boyen to obowiązkowa atrakcja turystyczna na Mazurach. Miejscowość znana jest żeglarzom spędzającym wakacje na jeziorach. Tu także chętnie spędzają czas turyści zmotoryzowani. Zwiedzają miasto, które samo w sobie jest dużą atrakcją na Mazurach. Głównie za sprawą Twierdzy Boyen. To jedna z najlepiej zachowanych w Polsce warowni. Wybudowano ją na cześć dowódcy pruskiego Hermana von Boyen w XIX wieku. Blokowała ona przed armią rosyjską strategiczny przesmyk między jeziorami Kisajno i Niegocin. W okresie międzywojennym Twierdza Boyen na Mazurach pełniła funkcję szpitala. Tutaj też koncentrowano wojska niemieckie przed napaścią Polskę w 1939 roku. Po zakończeniu wojny obiekt podupadł. Zniszczono sporą część oryginalnej zabudowy. Mimo to przetrwało wiele budynków i tajemniczych korytarzy. W ostatnich latach kompleks sukcesywnie remontowano. Stał się wielką atrakcją Giżycka i Mazur.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie — mazurskie atrakcje turystyczne

Zamek w Kętrzynie pamięta czasy XIV wieku. Pierwotnie był to drewniany fort, który chronił państwo krzyżackie przed atakami pogańskich Litwinów. Obecnie na jego miejscu stoi ufortyfikowany kościół pod wezwaniem św. Jerzego. Kętrzyn był także miejscem postojów podczas krucjat przeciwko niewiernym. Dwukrotnie padł ofiarą wojsk litewskich. Po skutecznych atakach podjęto decyzję o postawieniu fortu murowanego. Przetrwał on do 1945 roku, kiedy to wojska radzieckie spaliły jego dużą część. Zniszczono wtedy także zabudowę Starego Miasta. Obecnie ta mazurska atrakcja turystyczna znajduje się w dobrym stanie. Została bowiem odbudowana po II Wojnie Światowej. Zamek, kościół oraz mury miejskie przyciągają turystów z całego kraju. Na zamku znajduje się muzeum historii Kętrzyna. Odbywają się w nim ciekawe pokazy multimedialne, które doskonale oddają nastrój minionych czasów. Podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku Kętrzyn był jednym z najbogatszych miast Wschodnich Prus. Miasto nazywało się wówczas Rastembork. Do dziś przetrwało zaledwie kilka budynków z tego okresu. Większość z nich zburzyła armia radziecka, wyzwalając Mazury spod okupacji niemieckiej. Kętrzyn i zamek krzyżacki do dziś pozostaje jeną z największych atrakcji Mazur.

 

Polecamy:

Gdzie pojechać na Mazury we dwoje?

 

2022-07-12 10:35 Warto zobaczyć 1271