Mapa atrakcji na mazurach

Zaproponuj atrakcję na mazurach

Atrakcje Mazury

1. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to największa atrakcja środowiskowa Mazur. Ilość zbiorników wodnych w tym regionie potrafi zaskoczyć. Szlak wodny bierze początek na jeziorze Wiartel. Mierzy ponad 100 km długości. Prowadzi przez kilkanaście jezior, by zakończyć się w Węgorzewie. Po drodze można zacumować w kilku większych mazurskich miastach. Po drodze mija się Mikołajki, Giżycko, czy Ryn. Każde z nich zapewni moc dodatkowych atrakcji. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to obowiązkowa przygoda dla żeglarzy. Zarówno amatorów, jak i starych wilków śródlądowych.

2. Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy to największa mazurska atrakcja. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego powierzchnia to niemal 114 km². Znajduje się na nim 8 wysp. Czarci Ostrów na jeziorze Śniardwy miała znaczenie strategiczne i militarne. Na ufortyfikowanej wyspie Prusacy umiejscowili swoje magazyny. Dookoła jeziora Śniardwy znajduje się kilka punktów widokowych. Jednym z nich jest naturalny klif w Szerokim Ostrowiu. Widok stąd zapiera dech w piersiach. Nad jeziorem można spędzić aktywnie czas. Zarówno na żaglówce, jak i łodzi, czy rowerze wodnym. Atrakcją jeziora Śniardwy jest też rejs statkiem wycieczkowym.

3. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen znajduje się w Giżycku. Miasto położone jest na strategicznym przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin. To idealne miejsce na skuteczną obronę. Dostrzegł to Fryderyk Wilhelm IV, który wydał rozkaz wzniesienie twierdzy Boyen. Odegrała też swoją rolę podczas II Wojny Światowej. Dziś to jedna z popularnych atrakcji Mazur. Twierdza Boyen obejmuje kilka odrestaurowanych budynków. Wśród nich znajduje się warsztat zbrojmistrza i stajnia połączona z wozownią. Twierdza Boyen to obowiązkowy punkt programu pobytu na Mazurach.
Szeroki Ostrów

Szeroki Ostrów

Szeroki Ostrów

Atrakcje Mazury
Jezioro Wigry

Jezioro Wigry

54.019267 23.080214

Atrakcje Mazury
FAQ Atrakcje Mazury
W czasach wszechobecnej elektroniki zabezpieczmy się będąc na mazurach, zabierając zawsze ze sobą papierową mapę. Pamiętajmy aby mieć zawsze mapę przy sobie, w formie papierowej lub elektronicznej na wypadek gdyby trzeba było zmienić przebieg wycieczki. Na mazurach sprawdźmy warunki pogodowe, zabezpieczmy się również w zapas wody. Na mazurach pamiętajmy o długości dnia, jest znaczna różnica po między latem a zimą. Na mazurach koniecznie musimy mieć wygodne buty, kurtkę przeciwdeszczową oraz latem krem przeciwsłoneczny. Dobrze mieć przy sobie również gotówkę.
Na mazurach każda osoba z pewnością znajdzie atrakcję dla siebie. Prosimy o skorzystanie z naszej wyszukiwarki atrakcji na mazurach dostępnej tutaj - Atrakcje Mazury
Po wpisaniu w wyszukiwarkę atrakcji — atrakcje na mazurach, wśród przedstawionych Państwu ofert atrakcji na mazurach z pewnością znajdą się atrakcje na mazurach dla dzieci. Wyszukiwarka atrakcji dla dzieci znajduję się tutaj - Atrakcje Mazury dla dzieci
Po wpisaniu w wyszukiwarkę atrakcji — atrakcje na wieczór panieński na mazurach, wśród przedstawionych Państwu ofert atrakcji na mazurach z pewnością znajdą się atrakcje idealnie pasujące na wieczór panieński. Wyszukiwarka atrakcji na wieczór panieński znajduję się tutaj - Atrakcje Mazury na wieczór panieński
Po wpisaniu w wyszukiwarkę atrakcji — atrakcje dla dzieci na mazurach, wśród przedstawionych Państwu ofert atrakcji na mazurach z pewnością znajdą się atrakcje dla dzieci. Wyszukiwarka atrakcji dla dzieci znajduję się tutaj - Atrakcje Mazury dla dzieci na urodziny4. Obrotowy most na Kanale Łuczańskim

Obrotowy most na Kanale Łuczańskim to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Mazurach. Znajduje się w Giżycku i łączy jeziora Niegocin i Kisajno. Most na stałe umożliwia ruch samochodowy. Jednak w określonych godzinach jest obracany, by umożliwić ruch kanałem wodnym. To ciekawostka na skalę europejską. Most obrotowy na Kanale Łuczanskim jest bowiem napędzany siłą ludzkich mięśni. Układ przekładni ułatwia jego przemieszczanie. Jest to jedyny tego rodzaju most w Polsce. Stanowi nie lada atrakcję Mazur dla krajowych i zagranicznych turystów.

5. Mikołajki — atrakcje i noclegi

Mikołajki od lat uchodzą za turystyczną stolicę Mazur. Nie bez powodu. Miasto zapewnia infrastrukturę i moc atrakcji dla przyjezdnych. Nie bez znaczenia jest ogromna baza noclegowa w Mikołajkach. Zaspokoi ona wszelkie potrzeby i gusta. To doskonałe miejsce na wypad we dwoje, czy też rodzinny wyjazd wakacyjny. Mikołajki zapewniają atrakcje turystyczne i miejsca do odpoczynku. Niska zabudowa nie przytłacza. Wrażenie robią miejskie ozdoby związane z legendą miasta. To obowiązkowe miejsce dla żeglujących po pobliskich jeziorach. Często zawijają oni do portu nadając miastu typowo wypoczynkowego krajobrazu.

6. Jezioro Łuknajno i wieże widokowe

Jezioro Łukajno znajduje się w bliskiej okolicy Mikołajek. To niezwykle popularny szlak rowerowy. Doskonały dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Trasa zapewnia obcowanie z przyrodą. W mazurskich lasach żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wiele z nich. Po drodze znajdziecie kilka wież widokowych. Warto wejść i zobaczyć jezioro Łukajno z innej perspektywy. Koniecznie weźcie aparat. Może się trafić okazja na wyjątkowe zdjęcie. Jezioro Łukajno jest bowiem siedliskiem dla 100 gatunków ptaków. Dom znalazło tu też kilka tysięcy łabędzi. Jezioro Łukajno to jedyna w swoim rodzaju atrakcja na Mazurach.

7. Wilczy Szaniec — kwatera główna Hitlera

Nieopodal Gierłoży na Mazurach znajduje się Wilczy Szaniec. To jeden z bardziej znanych kompleksów bunkrów w Europie. Mieściła się w nim kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera. Stąd kierowano akcją Barbarossa podczas napadu III Rzeszy na Związek Radziecki. Przykładano się tu zarówno do jakości umocnień, jak i ochrony kompleksu. Adolf Hitler spędził w Wilczym Szańcu niemal 3 lata. W 1944 roku dokonano tu na niego nieudanego zamachu. Podczas wycofywania się wojsk niemieckich kompleks wysadzono. Był jednak solidnie zbudowany i próba zakończyła się niepowodzeniem. Dziś Wilczy Szaniec pełni funkcję muzeum. Można obejrzeć w nim wiele artefaktów z czasów wojny.

8. Spływy kajakowe po rzece Krutynia

Rzeka Krutynia liczy sobie niespełna 100 km. Wielkim jej atutem są liczne zakręty i zakola. To idealne miejsce wypoczynkowe dla miłośników natury. Jest wykorzystywana do spływów kajakowych. Trasa liczy 91 km. Wiedzie przez tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak kajakowy uchodzi za jeden z najpiękniej położonych w Europie. Po spływie kajakowym można odpocząć na brzegu Krutyni. Pełno jest pozornie niedostępnych miejsc, które gwarantują ciszę i spokój. W pobliżu znajduje się dużo gospodarstw agroturystycznych. Stąd miejsce idealnie nadaje się na dłuższy wypoczynek, także z dziećmi.

9. Stacja Badawcza PAN — Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym

W Kosewie Górnym znajduje się ferma zwierząt jeleniowatych. To placówka badawcza Państwowej Akademii Nauk. Podczas jej zwiedzania dowiecie się mnóstwa ciekawostek o tych zwierzętach. Jak działa ich instynkt, czy jak się komunikują. Tu zwierzęta przebywają na wyciągnięcie ręki. Życie toczy się wokół nich. Zwiedzający są jedynie dodatkiem. Zwierzęta podchodzą bardzo blisko, niekiedy można je dotknąć. Wycieczka do farmy jeleniowatych to niezwykła atrakcja ziemi mazurskiej. Gwarantuje świetnie spędzony czas zarówno parom, jak i rodzinom. Ferma jeleniowatych i stacja badawcza PAN położone są na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

10. Bunkry Mamerki — Mauerwald

Bunkry Mamerki to druga po Wilczym Szańcu atrakcja z czasów wojny na Mazurach. Zbudowane zostały na potrzeby Kwatery Głównej Wojsk Lądowych III Rzeszy. Dowodzono stąd bitwą o Stalingrad, która przeszła do historii. Trasa zwiedzania podzielona jest na 3 etapy. To Miasto Brygidy, które znajduje się najbliżej kasy. Kolejno jest muzeum II Wojny Światowej. Tuż obok znajduje się najwyższa wieża widokowa na Mazurach. Mamerki to także wielkie bunkry nieopodal kompleksu. W muzeum wojny znajduje się wiele pamiątek po niemieckich wojskowych. W pośpiechu opuszczali oni schrony, pozostawiając wiele rzeczy osobistych. Ponoć w okolicy bunkrów Mamerki ukryta jest Bursztynowa Komnata...