Serwis noclegowy Tanie noclegi w Polsce Noclegopol.pl to gwarancja jakości i niskich cen noclegów. Z nami na pewno znajdziesz tanie noclegi w Polsce.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to największa atrakcja środowiskowa Mazur. Ilość zbiorników wodnych w tym regionie potrafi zaskoczyć. Szlak wodny bierze początek na jeziorze Wiartel. Mierzy ponad 100 km długości. Prowadzi przez kilkanaście jezior, by zakończyć się w Węgorzewie. Po drodze można zacumować w kilku większych mazurskich miastach. Po drodze mija się Mikołajki, Giżycko, czy Ryn. Każde z nich zapewni moc dodatkowych atrakcji. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to obowiązkowa przygoda dla żeglarzy. Zarówno amatorów, jak i starych wilków śródlądowych.
Jezioro Śniardwy to największa mazurska atrakcja. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego powierzchnia to niemal 114 km². Znajduje się na nim 8 wysp. Czarci Ostrów na jeziorze Śniardwy miała znaczenie strategiczne i militarne. Na ufortyfikowanej wyspie Prusacy umiejscowili swoje magazyny. Dookoła jeziora Śniardwy znajduje się kilka punktów widokowych. Jednym z nich jest naturalny klif w Szerokim Ostrowiu. Widok stąd zapiera dech w piersiach. Nad jeziorem można spędzić aktywnie czas. Zarówno na żaglówce, jak i łodzi, czy rowerze wodnym. Atrakcją jeziora Śniardwy jest też rejs statkiem wycieczkowym.
Obrotowy most na Kanale Łuczańskim to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Mazurach. Znajduje się w Giżycku i łączy jeziora Niegocin i Kisajno. Most na stałe umożliwia ruch samochodowy. Jednak w określonych godzinach jest obracany, by umożliwić ruch kanałem wodnym. To ciekawostka na skalę europejską. Most obrotowy na Kanale Łuczanskim jest bowiem napędzany siłą ludzkich mięśni. Układ przekładni ułatwia jego przemieszczanie. Jest to jedyny tego rodzaju most w Polsce. Stanowi nie lada atrakcję Mazur dla krajowych i zagranicznych turystów.
Mikołajki od lat uchodzą za turystyczną stolicę Mazur. Nie bez powodu. Miasto zapewnia infrastrukturę i moc atrakcji dla przyjezdnych. Nie bez znaczenia jest ogromna baza noclegowa w Mikołajkach. Zaspokoi ona wszelkie potrzeby i gusta. To doskonałe miejsce na wypad we dwoje, czy też rodzinny wyjazd wakacyjny. Mikołajki zapewniają atrakcje turystyczne i miejsca do odpoczynku. Niska zabudowa nie przytłacza. Wrażenie robią miejskie ozdoby związane z legendą miasta. To obowiązkowe miejsce dla żeglujących po pobliskich jeziorach. Często zawijają oni do portu nadając miastu typowo wypoczynkowego krajobrazu.
Jezioro Łukajno znajduje się w bliskiej okolicy Mikołajek. To niezwykle popularny szlak rowerowy. Doskonały dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Trasa zapewnia obcowanie z przyrodą. W mazurskich lasach żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wiele z nich. Po drodze znajdziecie kilka wież widokowych. Warto wejść i zobaczyć jezioro Łukajno z innej perspektywy. Koniecznie weźcie aparat. Może się trafić okazja na wyjątkowe zdjęcie. Jezioro Łukajno jest bowiem siedliskiem dla 100 gatunków ptaków. Dom znalazło tu też kilka tysięcy łabędzi. Jezioro Łukajno to jedyna w swoim rodzaju atrakcja na Mazurach.
Nieopodal Gierłoży na Mazurach znajduje się Wilczy Szaniec. To jeden z bardziej znanych kompleksów bunkrów w Europie. Mieściła się w nim kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera. Stąd kierowano akcją Barbarossa podczas napadu III Rzeszy na Związek Radziecki. Przykładano się tu zarówno do jakości umocnień, jak i ochrony kompleksu. Adolf Hitler spędził w Wilczym Szańcu niemal 3 lata. W 1944 roku dokonano tu na niego nieudanego zamachu. Podczas wycofywania się wojsk niemieckich kompleks wysadzono. Był jednak solidnie zbudowany i próba zakończyła się niepowodzeniem. Dziś Wilczy Szaniec pełni funkcję muzeum. Można obejrzeć w nim wiele artefaktów z czasów wojny.
Rzeka Krutynia liczy sobie niespełna 100 km. Wielkim jej atutem są liczne zakręty i zakola. To idealne miejsce wypoczynkowe dla miłośników natury. Jest wykorzystywana do spływów kajakowych. Trasa liczy 91 km. Wiedzie przez tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak kajakowy uchodzi za jeden z najpiękniej położonych w Europie. Po spływie kajakowym można odpocząć na brzegu Krutyni. Pełno jest pozornie niedostępnych miejsc, które gwarantują ciszę i spokój. W pobliżu znajduje się dużo gospodarstw agroturystycznych. Stąd miejsce idealnie nadaje się na dłuższy wypoczynek, także z dziećmi.
W Kosewie Górnym znajduje się ferma zwierząt jeleniowatych. To placówka badawcza Państwowej Akademii Nauk. Podczas jej zwiedzania dowiecie się mnóstwa ciekawostek o tych zwierzętach. Jak działa ich instynkt, czy jak się komunikują. Tu zwierzęta przebywają na wyciągnięcie ręki. Życie toczy się wokół nich. Zwiedzający są jedynie dodatkiem. Zwierzęta podchodzą bardzo blisko, niekiedy można je dotknąć. Wycieczka do farmy jeleniowatych to niezwykła atrakcja ziemi mazurskiej. Gwarantuje świetnie spędzony czas zarówno parom, jak i rodzinom. Ferma jeleniowatych i stacja badawcza PAN położone są na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Bunkry Mamerki to druga po Wilczym Szańcu atrakcja z czasów wojny na Mazurach. Zbudowane zostały na potrzeby Kwatery Głównej Wojsk Lądowych III Rzeszy. Dowodzono stąd bitwą o Stalingrad, która przeszła do historii. Trasa zwiedzania podzielona jest na 3 etapy. To Miasto Brygidy, które znajduje się najbliżej kasy. Kolejno jest muzeum II Wojny Światowej. Tuż obok znajduje się najwyższa wieża widokowa na Mazurach. Mamerki to także wielkie bunkry nieopodal kompleksu. W muzeum wojny znajduje się wiele pamiątek po niemieckich wojskowych. W pośpiechu opuszczali oni schrony, pozostawiając wiele rzeczy osobistych. Ponoć w okolicy bunkrów Mamerki ukryta jest Bursztynowa Komnata...