Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Zamkowa, 21-300 Radzyń Podlaski 51.782222 22.622222 Atrakcje Lublin


Opinie

Atrakcja Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim Lublin nie ma jeszcze opinii

Aktualna pogoda

Sobota, 18 Maj Pogoda 5 dni
  • Temperatura
  • Zachmurzenie %
  • Wiatr z prędkością m / s
  • Ciśnienie hPa
Zaproponuje podobną atrakcję

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest to kompleks pałacowo-parkowy wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. i przebudowany dla Eustachego Potockiego w latach 1750-1759. Było to przedsięwzięcie na bardzo wielką skalę.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim posiada wyjątkowy ryzalit na jednym ze skrzydeł. 

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest to kompleks pałacowo-parkowy wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. i przebudowany dla Eustachego Potockiego w latach 1750-1759. Było to przedsięwzięcie na bardzo wielką skalę, ale pałac ten do dziś, z zachowanym ryzalitem i bocznymi skrzydłami, uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli z okresu rokoka w Polsce. Głównym architektem budowy zgodnie z obowiązującymi wtedy trendami, na wzór francuski, był August Locci, a przebudowę nadzorował Jakub Fontana. Dzięki niezwykłemu parkowi oraz licznym rzeźbom autorstwa Jana Chryzostoma Redlera, elewacja pałacu Potockich porównywana jest do Wilanowa czy pałacu Branickich. Pałac w Radzyniu Podlaskim przetrwał liczne zawirowania polskiej historii na przestrzeni wieków. M. in w bocznym skrzydle tego pałacu przygotowywano projekt pierwszej w Europie konstytucji, czyli Konstytucji 3-go maja. Rezydencja była też świadkiem powstań narodowowyzwoleńczych listopadowego z roku 1830 i styczniowego w roku 1863, które miało miejsce na jego dziedzińcu. A w czasach międzywojennych, w jednym skrzydle pałacu mieściły się urzędy administracji państwowej. W roku 2015 pałac radzyński, z umieszczoną oranżerią, został zwycięzcą plebiscytu „7 nowych cudów Polski”.

Historia pałacu w skrócie

Pałac radzyński, który obecnie stoi na terenie parku miejskiego, został wzniesiony w XVIII wieku. Był to budynek reprezentacyjny w stylu barokowym, który służył jako letnia rezydencja dla miejscowych możnowładców, znanym z łagodnie rozchodzącego się skrzydła, korpusu i ryzalitu. W kolejnych latach pałac przechodził wiele przemian, zmieniając właścicieli i funkcje, takie jak umieszczanie oranżerii i ryzalitu. Podczas II wojny światowej budynek z uszkodzoną elewacją został poważnie uszkodzony, lecz po zakończeniu konfliktu został odbudowany. W latach powojennych służył jako siedziba administracji miejskiej, a następnie jako muzeum. Obecnie pałac pełni funkcję centrum kultury, w którym odbywają się koncerty, wystawy oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i edukacyjne. To jedno z najważniejszych miejsc historycznych i kulturalnych w mieście, stanowiące nieodłączną część jego dziedzictwa. Dzięki staraniom lokalnych władz oraz społeczności, radzyński pałac jest umieszczony ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

Poznaj lokalne zabytki w Radzyń Podlaski

Radzyń Podlaski to małe miasto położone na wschodzie Polski, które może pochwalić się bogatą historią i wieloma cennymi zabytkami. Jednym z najbardziej znaczących obiektów w mieście jest zamek, który został zbudowany w XV wieku i odrestaurowany w XIX wieku. Zamek Radzyński był świadkiem wielu bitew i wydarzeń historycznych, dlatego też stanowi ważny punkt w historii architektury miasta. Oprócz zamku, warto odwiedzić także kościół Najświętszej Maryi Panny, który pochodzi z XVI wieku i jest przykładem pięknego gotyckiego stylu architektonicznego. Oprócz tych głównych atrakcji, miasto oferuje także wiele innych zabytków architektury, takich jak muzeum regionalne, synagoga czy pałacyk Branickich. Spacerując po uliczkach Radzynia Podlaskiego można poczuć się jak w prawdziwej podróży w czasie, odkrywając historię i tradycję tego pięknego miejsca. Dlatego warto poznać lokalne zabytki w Radzyniu Podlaskim, aby lepiej zrozumieć bogatą historię architektury i regionu.

Oranżeria

Jednym z elementów zespołu pałacowo-parkowego jest Oranżeria. To miejsce, które zachwyca swoim urokiem i dekoracjami. Umieszczona została pomiędzy dziedzińcem a ogrodem, pełniąc funkcję rezydencji typu "entre cour et jardin". Oranżeria jest przykładem rokokowej architektury ze wspaniałymi zdobieniami, które warto zobaczyć podczas zwiedzania pałacu. To zdecydowanie jeden z punktów obowiązkowych na liście atrakcji, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Radzyniu Podlaskim. Oranżeria służyła jako miejsce do przechowywania i hodowli egzotycznych roślin, zwłaszcza drzew pomarańczowych, stąd też jej nazwa. Znajdowały się w niej również pomieszczenia rekreacyjne i gościnne, gdzie właściciele pałacu mogli przyjmować swoich gości w otoczeniu pięknych roślin.

Dzisiaj Oranżeria pełni rolę muzeum, prezentując swoje wnętrza oraz bogatą roślinność. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko architekturę i zdobienia, ale również kolekcję egzotycznych roślin, które zostały tu umieszczone. To miejsce zachwyca nie tylko miłośników historii i architektury, ale także miłośników botaniki.

Oranżeria jest więc niezwykle istotnym elementem zespołu pałacowo-parkowego, który warto koniecznie odwiedzić, by poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca i poznać jego historię.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów na - Noclegi Lublin

Adres

Zamkowa
21-300 Radzyń Podlaski
woj. Lubelskie ( powiat radzyński )

Współrzędne GPS

Lat: 51.782222 Lng: 22.622222


Brak opinii
Noclegi w pobliżu

Noclegi nad zalewem

Noclegi nad zalewem

Masłów

Odległość 159.02 km
Pokoje Wypoczynkowe Żuczek - Supraśl

Pokoje Wypoczynkowe Żuczek - Supraśl

Supraśl

Odległość 165.08 km
Pokoje do wynajęcia MAJA w Supraślu

Pokoje do wynajęcia MAJA w Supraślu

Supraśl

Odległość 165.17 km
Hotel Pod Świerkiem

Hotel Pod Świerkiem

Busko-Zdrój

Odległość 198.4 km
Niebo w gębie

Niebo w gębie

Augustów

Odległość 230.95 km
Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pokoje Gościnne Pojezierze Brodnickie Lasy Jeziora

Pojezierze Brodnickie

Odległość 239.28 km
Pensjonacik pod tulipanem nad jeziorem

Pensjonacik pod tulipanem nad jeziorem

Zawady Oleckie

Odległość 261.17 km
Domki Matiaszówka nad jeziorkiem

Domki Matiaszówka nad jeziorkiem

Polańczyk

Odległość 268.63 km