Jak przygotować się do górskiej wycieczki ?

Jak przygotować się do górskiej wycieczki ?

Przygotowania do wyprawy — od czego zacząć?

Ferie zimowe za pasem. Warto już teraz zaplanować pobyt w górach w tym okresie. Zwłaszcza w obecnym czasie pandemii koronawirusa COVID. Na początku warto sprawdzić noclegi w górach. Ich dostępność może być ograniczona. W niektórych obiektach mogą obowiązywać restrykcje sanitarne. Warto też sprawdzić dostępność szlaków górskich. Tu wirus nie przeszkadza, jednak w wysokich partiach może występować zagrożenie lawinowe. Nawet jednak w takiej sytuacji można cieszyć się okoliczną architekturą i atrakcjami dla turystów. Najważniejszy jest jednak nocleg w górach, zwłaszcza w Zakopanem. To wciąż najpopularniejsze miasto turystyczne w Tatrach.

Najważniejsze — zarezerwuj nocleg w górach!

Planowanie wycieczki w góry powinniśmy zacząć od pytania, co ze sobą zabrać. Istotne tu jest, czy będzie to krótki, czy kilkudniowy wypad. W przypadku dłuższej trasy warto zawczasu zadbać o tani nocleg w górach. Najlepiej taki, który pokrywać się będzie ze szlakiem wędrówki. Tu z pomocą przyjdzie Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: noclegi w górach, by szybko otrzymać informację zwrotną. Wybór jest ogromy. Zależny także od oczekiwań i przeznaczonej na wypoczynek kwoty. Noclegi w górach oferowane są w schroniskach, kwaterach do wynajęcia oraz hotelach. Tylko od nas zależy komfort odpoczynku. Młodsi turyści chętniej korzystają z noclegu w schronisku na szlaku. Smak spartańskiej wyprawy jest niezapomniany. Klimat i surowe warunki w schroniskach są nie lada atrakcją. Starsi turyści wybierają gościnę w dostępnych góralskich domkach do wynajęcia. Tu zapewniony jest należyty odpoczynek po trudach wędrówki. Wiele takich wycieczek kończy się w Zakopanem. Trudno się dziwić. Jest to bowiem doskonałe miejsce na szybką regenerację po wysiłku. Po zabukowaniu noclegu w Zakopanem warto wybrać się na pyszny obiad w góralskiej karczmie. Do wyboru są też restauracje, bary oraz przytulne kawiarenki. Na spacer poleca się Krupówki. Stamtąd blisko jest do wszelkich atrakcji. To także miejsce, gdzie warto wcześniej zarezerwować nocleg w górach.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Warto zadbać o plecak. W nim bowiem schowamy cały dobytek, który służyć nam będzie podczas wyprawy po szlaku. Na krótsze wycieczki wystarczy mały, spełniający funkcję podróżnej torby. Na dłuższe wyprawy w górach warto zabrać wzmocniony i usztywniony plecak. Przechowamy w nim żywność, śpiwór oraz maszynkę do gotowania. Specjalne miejsce musi pozostać na ubranie. Na wycieczkach górskich może nas zaskoczyć nagła zmiana pogody. Trzeba być przygotowanym do każdych warunków. I na duży mróz ze śniegiem, i na oślepiające słońce. Na szczytach gór, zwłaszcza zimą, należy spodziewać się trudnych warunków. Niezbędna jest też latarka. Koniecznością telefon komórkowy i power bank. Nawet podczas błahego wypadku mogą stać się nieocenione. Na wycieczki po górach należy zabrać odpowiednie do pory roku obuwie. W wygodnych butach można przemierzyć każdy górki szlak. Zimą przydadzą się dodatkowo rakiety śnieżne. Latem nieocenione będą buty nieprzemakalne. Przyda się też suchy prowiant. W razie konieczności przeczekania nagłej burzy będzie gwarantowanym posiłkiem. Warto zabrać ze sobą coś słodkiego. Cukier wzmacnia organizm. Neutralizuje też uczucie głodu. Herbata lub kawa w termosie jest nieoceniona podczas każdej górskiej wycieczki. Latem wystarczy woda. Przydatną może być butelka filtrująca do uzdatniania wody. Można wtedy posmakować jej wprost ze strumienia górskiego. Pamiętajmy o drobiazgach. Przyda się ładowarka do telefonu. Nocleg w górach to dobry moment na podładowanie power banka. Telefon można też naładować podczas pobytu w schronisku na szlaku. Telefon trzeba mieć zawsze pod ręką i w pełnej gotowości. Nie korzystajmy z niego podczas burzy!

Zimą obowiązkowym wyposażeniem są narty. Wiele osób rezerwuje noclegi w górskich miastach ze stokami narciarskimi. Dla nich zima to obowiązkowe narty i snowboard. Tatry i Sudety oferują narciarzom atrakcje o różnym stopniu trudności. To wyjątkowo aktywny czas. Warto zatem zadbać o kwatery w Tatrach z wyżywieniem. Nie trzeba tracić wtedy czasu na codzienne przygotowanie posiłków. Dla osób korzystających z wynajmowanego sprzętu dostępne są wypożyczalnie. Są niemal w każdym górskim mieście, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Często sprzęt górski i narciarski można wynająć w miejscu noclegu.

Bawcie się zatem dobrze! I pamiętajcie, że u nas znajdziecie najlepszy nocleg w górach — latem i zimą.

Zobacz nasze propozycje

2016-12-01 23:29 Porady 1127

Komentarze

Artykuł Jak przygotować się do górskiej wycieczki ? nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.