Jak przygotować się do górskiej wycieczki ?

Noclegi w Polsce 54
Jak przygotować się do górskiej wycieczki ?

Od czego zacząć przygotowania wyprawy

Ferie zimowe tuż tuż, tak więc warto już teraz zaplanować gdzie spędzimy wolny czas. Wskazane jest, żeby upewnić się z wyprzedzeniem co do takich kwestii jak noclegi w górach i dostępność szlaków. Jeśli chcemy wypocząć w górskim mieście, warto chociażby sprawdzić noclegi w Zakopanem, najpopularniejszym polskim górskim mieście.

Co zabrać ze sobą w góry?

Kiedy planujemy wycieczkę w góry, oczywiste jest, że musimy zabrać ze sobą solidny plecak, gdzie spakujemy potrzebny dobytek. Na początek warto rozważyć kwestię noclegu. Z pomocą przychodzi nam tutaj internet, wpisując hasło „noclegi w górach” wyskoczą nam strony internetowe górskich schronisk, gdzie możemy zarezerwować sobie pokój w zależności od kwoty, jaką chcecie przeznaczyć na zapewnienie sobie komfortowego wypoczynku. Osoby oszczędne lub gustujące w spartańskich warunkach z pewnością wezmą ze sobą śpiwory, schroniska górskie za odpowiednią opłatą udostępniają miejsce na nocleg w śpiworze.

Noclegi w górach to nie jedyna alternatywa wypoczynku, można też wypoczywać u ich podnóż. Jeśli chcecie zwiedzić Zakopane to zapewniam was, że jest wiele hoteli, które zapewniają noclegi w Zakopanem. Najlepiej jednak zarezerwować sobie pokój dużo wcześniej, jako że miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Nie musicie brać śpiworów i karimat, na pewno dostaniecie wygodne łóżka.

Jeśli chcecie wybrać się na wędrówkę po górach i zwiedzać jaskinie, pamiętajcie o zabraniu ciepłych ubrań, zwłaszcza zimą. Na szczycie gór będzie o wiele zimniej niż u podnóża, zaś w jaskiniach bywa chłodno i mokro. Koniecznie pamiętać trzeba o zabraniu latarki, choć o wiele wygodniejsze będzie wyposażyć się w latarkę czołową. Można ją z łatwością zamontować na kask, który warto mieć, gdyż skutecznie chroni głowę przed uderzeniem w skalny fragment jaskini. Większość jaskiń oświetlana jest naturalnym światłem słońca, jedyna jaskinia oświetlana światłem elektrycznym to Jaskinia Mroźna.

Trzeba również pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia, którymi wygodnie dojdziemy na szczyt góry. Dobre będą w tym przypadku buty zarówno wygodne i ciepłe, wykonane z trwałego surowca. Zapalonym miłośnikom alpinizmu polecam kupno droższych butów specjalnie przystosowanych do chodzenia po górach. Na zimowe wędrówki najlepiej wyposażyć się w rakiety śnieżne. Do wędrówki po jaskiniach przydadzą się buty wojskowe jak również kalosze.

Jeśli wyruszamy w góry zimą, nie sposób nie zapomnieć o nartach. Góry Tatr i Sudetów oferują wiele dostępnych szlaków o różnym stopniu trudności. Jeżeli nie mamy własnych nart, przy odpowiedniej opłacie możecie je wypożyczyć w schronisku.Oprócz nart możecie też spróbować snowboardu, do tego będzie potrzebna odpowiednia deska, właściwy szlak i nuta odwagi.

W przypadku dłuższej wędrówki zalecamy zabrać ze sobą prowiant. Posiłki bogate w węglowodany dadzą wam odpowiednią energię do górskiej wspinaczki, herbata lub kawa z termosu ogrzeją was w zimowe dni.

Trzeba też pamiętać o drobiazgach, jak ładowarka do telefonu. Najlepiej naładować ją już w miejscu spoczynku. Standardem dzisiejszych telefonów jest posiadanie nawigacji, która doprowadzi nas do celu wędrówki oraz latarka, która będzie szczególnie pomocna w ciemnych miejscach. Ponadto jeśli nasz towarzysz podróży gdzieś zniknie, możemy do niego zadzwonić. Tak więc telefon komórkowy jest nieodzowny w trakcie podróży w góry, pamiętajmy jednak by nie korzystać z niego w trakcie burzy.

Pamiętajmy też, żeby zabrać dobre samopoczucie

Zobacz nasze propozycje

2016-12-01 23:29 Porady 528

Komentarze

Artykuł Jak przygotować się do górskiej wycieczki ? nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Inne artykuły