7 powodów, dla których warto odwiedzić Toruń
Toruń — miasto Mikołaja Kopernika, jedno z najstarszych miast w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim Toruń słynie z ilości zabytków. Atrakcje w Toruniu przyciągają turystów z całej Polski. Miasto odwiedza też wielu obcokrajowców. Warto przyjechać do Torunia, chociaż na kilkugodzinną wycieczkę. Przejeżdżając przez miasto, można zaplanować tu postój. Planując dłuższy pobyt, nie trzeba też martwić się o noclegi w Toruniu. Jest tu do dyspozycji naprawdę bogata baza noclegowa. W Toruniu napotkacie na dużą ilość hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater noclegowych. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. A dlaczego atrakcje w Toruniu cieszą się taką popularnością? Oto 7 powodów, dla których warto odwiedzić to piękne miasto.
Nr 1 – Pomnik Mikołaja Kopernika
W samym centrum toruńskiej starówki wznosi się pomnik Mikołaja Kopernika. To obowiązkowa pozycja na liście turystycznych atrakcji miasta. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ten niezwykle znany astronom jest symbolem i chlubą Torunia. To właśnie tu urodził się Mikołaj Kopernik. Tutaj także spędził wiele lat swojego życia. Pomnik na Rynku Staromiejskim został ukończony w 1853 r. Wokół niego znajdują się kamienne ławeczki, a z przodu studzienka. Pomnik, poza turystami, przyciąga również samych mieszkańców Torunia. Jest charakterystycznym miejscem zbiórki znajomych. Słysząc: spotkajmy się pod Kopcem, od razu należy kierować się pod pomnik. Czasami turyści mają możliwość ujrzenia Mikołaja Kopernika w przebraniu. Tradycją jest przebieranie Kopernika podczas Juwenaliów. Studenci toruńskiego uniwersytetu przystrajają pomnik zgodnie z aktualną tematyką wydarzenia. 6 grudnia można podziwiać go w czerwonej czapce z białym pomponem.
Nr 2 – Krzywa Wieża
Jest to kolejna charakterystyczna atrakcja turystyczna w Toruniu. Budowla ta powstała w XIV wieku. Początkowo pełniła funkcję obronną jako część murów obronnych miasta. Krzywa Wieża nie zawsze była krzywa! W czasach średniowiecza pod wpływem jej ciężaru zaczęło osuwać się podłoże. Sprawiło to, że zaczęła się pochylać. Ostateczne odchylenie wieży (mierzone od pionu) wynosi prawie 1,5 m! W XVIII wieku wieża utraciła swoje obronne znaczenie. W jej wnętrzu przez jakiś czas znajdowało się więzienie, później stała się budynkiem mieszkalnym. Obecnie w Krzywej Wieży znajduje się kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Popularnym zwyczajem związanym z tą atrakcją Torunia jest próba ustawienia się równolegle do wieży. Stopy, plecy i głowa muszą dotykać jej ściany. Obie ręce powinny być wyciągnięte przed siebie. A przy krzywiźnie Krzywej Wieży nie jest to wcale takie proste. Według wierzeń osoba, której uda się to zadanie, jest osobą bez grzechu.
Nr 3 – Ruiny Zamku Krzyżackiego
Choć wiele z toruńskiego zamku nie zostało, to jego ruiny warto zobaczyć. Znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Służą zarówno celom turystycznym, jak i dydaktycznym. Warto podkreślić, że zamek ten był jedną z najstarszych krzyżackich budowli tego typu. A według legend, w murach toruńskiego zamku mieszkał latający smok.
Nr 4 – Osiołek
Kolejną charakterystyczną atrakcją w Toruniu jest pomnik przedstawiający osiołka. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulicy Żeglarskiej i Szerokiej, naprzeciwko pomnika Mikołaja Kopernika. Osiołek został odsłonięty w 2007 roku. Wielu turystów zatrzymuje się przy nim, by zrobić sobie zdjęcie na jego tle. Zdarzają się też śmiałkowie, którzy usiłują na osiołka wsiąść. Niewiele osób wie, dlaczego jego pomnik znajduje się w tym miejscu. Jeszcze mniej domyśla się, co on właściwie symbolizuje. Obecnie wizerunek zwierzęcia wywołuje uśmiech na twarzach przechodniów. Kiedyś jednak nie było to wesołe miejsce. W miejscu tym stał kiedyś drewniany sobowtór osiołka. Umieszczony był na nim metalowy pręgierz. Służył on do wymierzania kar skazańcom.
Nr 5 -Wieża ratuszowa
Punktów widokowych w Toruniu nie brakuje, jednak wieża ratuszowa jest najpopularniejszym z nich. Ma 40 metrów wysokości, a widok z niej zapiera dech w piersiach turystów. Zdecydowanie warto się wdrapać pod te wąskie i kręte schodki. Wieżę wybudowano w 1274 r. i jest to najstarsza część Ratusza Staromiejskiego. To także najstarsza tego typu budowla na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Niegdyś na tarasie widokowym muzykanci przygrywali na flecie wesołe melodie. Pełniła ona też funkcję obserwacyjną. Wejście na wieżę ratuszową jest płatne. Wejście możliwe jest codziennie od godziny 10:00.
Nr 6 – Pomnik flisaka
Niedaleko wieży ratuszowej znajduje się kolejna toruńska atrakcja turystyczna. Jest to niewielka fontanna, na której szczycie stoi postać flisaka grającego na skrzypcach. U jego stóp, na obręczy studni, siedzi osiem żab. Z ich pyszczków tryska woda. Pomnik został odsłonięty w 1914 roku. Przez lata zmieniano jego lokalizację. Jednak obecnie znajduje się praktycznie w miejscu, gdzie postawiono go za pierwszym razem. Z pomnikiem-fontanną związana jest stara legenda. Pewnego razu, gdy Toruń dotknęła powódź, w mieście pojawiła się prawdziwa plaga żab. Były one dla miasta nie lada udręką. Skłoniło to burmistrza miasta do wyznaczenia nagrody dla osoby, która się ich pozbędzie. Bohater miał otrzymać bogactwo i córkę włodarza za żonę. Udało się to flisakowi o imieniu Iwo. Żaby oczarowane jego grą na skrzypcach posłusznie opuściły miasto. Na znak tego wydarzenia mieszkańcy Torunia postawili flisakowi pomnik.
Nr 7 – Muzeum Toruńskiego Piernika
Toruń kojarzy się nie tylko z Kopernikiem, ale także z piernikami. Dlatego warto odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika. To największe tego typu muzeum w Europie. Można zobaczyć w nim pokaźną kolekcję przeróżnych form służących do wypieku pierników. Turyści poznają też technikę ich wypiekania na przestrzeni lat. Odwiedzający Muzeum Toruńskiego Piernika mają do wyboru trzy warianty wycieczki. Można tu obejrzeć ekspozycję. Drugą opcją są warsztaty wypieku piernika lub połączyć zwiedzanie z nauką pieczenia.