7 powodów dla których warto odwiedzić Toruń

Noclegi w Polsce 54
7 powodów dla których warto odwiedzić Toruń

7 powodów dla których warto odwiedzić Toruń

Toruń - miasto Mikołaja Kopernika, jedno z najstarszych miast w Polsce. W województwie Kujawsko-Pomorskim Toruń zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości zabytków. Atrakcje Toruń przyciągają turystów z całej Polski, a także wielu obcokrajowców. Warto przyjechać do Torunia chociaż na kilkugodzinną wycieczkę. A planując dłuższy pobyt, nie musimy martwić się o noclegi Toruń. Miasto posiada bogatą bazą noclegową – hotele Toruń na pewno sprostają Waszym oczekiwaniom. A dlaczego atrakcje Toruń cieszą się taką popularnością? Oto 7 powodów dla których warto odwiedzić to piękne miasto

Nr 1 – Pomnik Mikołaja Kopernika

W samym centrum toruńskiej starówki wznosi się pomnik Mikołaja Kopernika. Jest to obowiązkowa pozycja na liście atrakcje Toruń. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ten niezwykle znany astronom jest symbolem i chlubą Torunia. To właśnie w tym mieście Mikołaj Kopernik się urodził i to tutaj się wychował. Pomnik mieszczący się na Rynku Staromiejskim został ukończony w 1853 r. i jest on drugim najstarszym pomnikiem Mikołaja Kopernika w Polsce ( zaraz po warszawskim wizerunku astronoma). Wokół pomnika znajdują się kamienne ławeczki, a z przodu studzienka. Pomnik, poza turystami, przyciąga również samych mieszkańców Torunia. Jest to charakterystyczne miejsce zbiórki znajomych. Dlatego gdy usłyszymy „Spotkajmy się pod Kopcem”, możemy od razu kierować się pod ten popularny pomnik. :) Сzasami turyści mają możliwość ujrzenia Mikołaja Kopernika w przebraniu. W czasie Juwenaliów studenci toruńskiego uniwersytetu przystrajają pomnik zgodnie z aktualną tematyką wydarzenia, a 6 grudnia możemy podziwiać go w czerwonej czapce z białym pomponem.

Nr 2 – Krzywa Wieża

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcje w Toruniu. Budowla ta powstała w XIV wieku i początkowo pełniła funkcję obronną jako część murów obronnych miasta. Krzywa Wieża nie zawsze była krzywa! W czasach średniowiecza pod wpływem jej ciężaru zaczęły osuwać się piaski, które wprowadziły wieżę w ruch – zaczęła się pochylać. Ostateczne odchylenie wieży (mierzone od pionu) wynosi prawie 1,5 m! W XVIII wieku wieża utraciła swoje obronne znaczenie. W jej wnętrzu przez jakiś czas znajdowało się więzienie, później stała się budynkiem mieszkalnym, a obecnie w Krzywej Wieży znajduje się kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Popularnym zwyczajem związanym z tą atrakcje Toruń jest próba ustawienia się równolegle do wieży – stopy, plecy i głowa muszą dotykać jej ściany, a obie ręce powinny być wyciągnięte przed siebie. A przy krzywiźnie Krzywej Wieży nie jest to wcale takie proste. Według wierzeń, osoba, której uda się to zadanie, jest osobą bez grzechu.

Nr 3 –Ruiny Zamku Krzyżackiego

Choć wiele z toruńskiego zamku nie zostało, to jego ruiny warto zobaczyć. Znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i służą zarówno celom turystycznym, jak i dydaktycznym. Warto podkreślić, że zamek ten był jedną z najstarszych krzyżackich budowli tego typu. A według legend, w murach toruńskiego zamku mieszkał latający smok.

Nr 4 – Osiołek

Kolejną charakterystyczną atrakcje w Toruniu jest pomnik przedstawiający osiołka. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulicy Żeglarskiej i Szerokiej, naprzeciwko pomnika Mikołaja Kopernika. Osiołek został odsłonięty w 2007 roku. Wielu turystów zatrzymuje się przy nim, by zrobić sobie zdjęcie na jego tle. Ale zdarzają się też tacy śmiałkowie, którzy nie mogą się powstrzymać, aby na osiołka wsiąść. Jednak ilu z nas wie, dlaczego właśnie pomnik osiołka znajduje się w tym miejscu i co on właściwie symbolizuje? Obecnie wizerunek zwierzęcia wywołuje uśmiech na twarzach przechodniów, jednak kiedyś było wręcz przeciwnie. A to dlatego, że na miejscu obecnego osiołka, stał kiedyś jego drewniany sobowtór, na którym umieszczony był metalowy pręgierz. Służył on do wymierzania kar skazańcom.

Nr 5 -Wieża ratuszowa

Punktów widokowych w Toruniu nie brakuje, jednak wieża ratuszowa jest najpopularniejszym z nich. Znajduje się na wysokości 40 m, a widok z niej zapiera dech w piersiach turystów. Zdecydowanie warto się wdrapać pod te wąskie i kręte schodki. :) Wieża została wybudowana w 1274 r. i jest to nie tylko najstarsza część Ratusza Staromiejskiego, ale także najstarsza wieża tego typu na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Niegdyś na tarasie widokowym muzykanci przygrywali na flecie różne melodie, a oprócz tego taras pełnił funkcję obserwacyjną. Wejście na wieżę ratuszową jest płatne. Ceny biletów – 8 zł za bilet ulgowy i 12 zł za bilet normalny. Wieża czynna jest codziennie od godziny 10:00.

Nr 6 – Pomnik flisaka

Niedaleko wieży ratuszowej znajduje się kolejna z atrakcje w Toruniu. Jest to niewielka fontanna na szczycie której stoi postać flisaka grającego na skrzypcach. U jego stóp, na obręczy studni, siedzi osiem żab, a z ich pyszczków tryska woda. Pomnik został odsłonięty w 1914 roku. Przez lata zmieniało się jego położenie. Jednak obecnie znajduje się praktycznie w miejscu, gdzie postawiono go za pierwszym razem. Z pomnikiem-fontanną związana jest stara legenda. Pewnego razu, gdy Toruń dotknęła powódź (lub jak głosi inna wersja legendy – klątwa), w mieście pojawiła się prawdziwa plaga żab. Były one dla miasta nie lada udręką. Skłoniło to burmistrza miasta do wyznaczenia sporej sumy pieniędzy oraz ręki swojej córki dla osoby, która się ich z Torunia pozbędzie. Udało się to właśnie owemu flisakowi o imieniu Iwo. Żaby oczarowane jego grą na skrzypcach posłusznie opuściły miasto, a wdzięczni mieszkańcy Torunia postawili flisakowi pomnik.

Nr 7 – Muzeum Toruńskiego Piernika

Toruń kojarzy się nie tylko z Kopernikiem, ale także z piernikami. Dlatego warto odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika. Toruńskie muzeum jest największym muzeum piernika w całej Europie. Można zobaczyć w nim m.in. pokaźną kolekcję przeróżnych form służących do wypieku pierników, a także zapoznać się z techniką ich wypiekania na przestrzeni wielu lat. Odwiedzając Muzeum Toruńskiego Piernika mamy do wyboru trzy warianty biletów : 1- zwiedzanie ekspozycji ( bilet ulgowy w cenie 7 zł, normalny w cenie 10 zł), 2- warsztaty wypieku piernika (bilet ulgowy w cenie 6 zł, normalny w cenie 8zł) oraz wariant 3 obejmujący zwiedzanie ekspozycji oraz warsztaty wypieku pierników (bilet ulgowy w cenie 9 zł, a normalny 13 zł).

Noclegi Toruń

Toruń to miasto zabytków, dlatego warto zaplanować tutaj dłuższą wycieczkę, gdyż kilka godzin to za mało by zobaczyć je wszystkie. Hotele w Toruniu, a szczególnie te znajdujące się w bliskim otoczeniu toruńskiej starówki cieszą się dużym zainteresowaniem przyjezdnych. Sprawdźcie sami, co noclegi Toruń mają do zaoferowania turystom. :)

2017-11-03 18:43 Warto zobaczyć 3377 hotele Toruń, hotele w Toruniu, noclegi Toruń, atrakcje Toruń

Komentarze

Artykuł 7 powodów dla których warto odwiedzić Toruń nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Inne artykuły

Zakopane - najbardziej znane punkty orientacyjne
Warto zobaczyć

Zakopane - najbardziej znane punkty orientacyjne

Zakopane to jedno z najbardziej znanych i lubianych polskich miast górskich. Nic w tym dziwnego – jest to świetne miejsce wypadowe jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju wycieczki po górach, a także miasto w którym można zobaczyć wiele ciekawych budynków i zabytków.

Zakopane to jedno z najbardziej znanych i lubianych polskich miast górskich. Nic w tym dziwnego – jest to świetne miejsce wypadowe jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju wycieczki po górach, a także miasto w którym można zobaczyć wiele ciekawych budynków i zabytków.